Малайзия ще произвежда палмово масло според изискванията на ЕС

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Малайзия ще произвежда палмово масло в съответствие с изискванията на ЕС. Правителството на страната разработва нови правила за износителите, така че те да могат да го продават на държави от ЕС. Ще се вземат предвид изискванията на стандарта за безопасност на храните, който ЕС ще приеме до 2021 г. Точната дата за въвеждане на новия стандарт за безопасност на храните в страните от ЕС все още не е известна. Неговите разработчици имат планове да установят нови ограничения за наличието на биологични замърсители в рафинираните масла и мазнини. Очаква се то да повлияе на палмовото масло: те ясно ще посочат какво ниво на естери, по-специално 3-MCPD, ще бъде приемливо в него. Докато Индонезия е лидер в производството на палмово масло, Малайзия е най-големият износител в света.
Според изявление на Европейския орган за безопасност на храните естерите в палмовото масло изобщо не са безобидни. Те влияят върху здравето на хората. Малайзия знае от ЕС какъв процент на естери на килограм палмово масло е приемлив. Това е само 2,5 ppm. Търсенето на Европейския съюз бе предадено на най-големите малайзийски износители. В Малайзия регулациите ще бъдат изменени, за да се гарантира 100% съответствие на изнесения продукт с него.
По-рано правителството на Малайзия заяви, че поради новите изисквания на ЕС търсенето на палмово масло като компонент в други хранителни продукти ще намалее. Почти 70% от палмовото масло се закупува за продукти като хляб и шоколад. В света палмовата промишленост, която довежда до 60 милиарда долара за износителите, не се облагодетелства от началото на 2019 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама