11 хил. учени: Хората по света са изправени пред „несметни страдания поради климатичната криза“

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Хората по света са изправени пред „несметни страдания поради климатичната криза“, освен ако няма големи трансформации в глобалното общество, според предупреждение от над 11 000 учени. „Ние декларираме ясно и недвусмислено, че планетата Земя е изправена пред климатично бедствие. За да осигурим устойчиво бъдеще, трябва да променим начина си на живот. Това води до големи трансформации в начина, по който глобалното ни общество функционира и взаимодейства с природните екосистеми», посочват учените в свое изявление.

Няма време за губене: „Климатичната криза пристигна и се ускорява по-бързо, отколкото повечето учени очакваха. Тя е по-тежка от очакваната, заплашваща естествените екосистеми и съдбата на човечеството. ”

Изявлението е публикувано в списание BioScience по повод 40-годишнината от първата световна конференция за климата, която се проведе в Женева през 1979 г. Изявлението е плод на  сътрудничество между десетки учени и одобрено от други 11 000 от 153 държави. Според тях спешните промени са необходими за прекратяване на растежа на населението, оставяне на изкопаеми горива в земята, спиране на унищожаването на горите и хранене с месо.

Проф. Уилям Рипъл от Държавния университет в Орегон и водещ автор на изявлението заяви, че становището е основно породено от екстремните климатични условия, които се наблюдават. Основна цел на предупреждението е да се посочи пълен набор от индикатори за „жизненоважни знаци“ за причините и последиците от разпадането на климата, а не само за въглеродните емисии и повишаването на повърхностната температура.

„Трябва да се следи по-широк набор от показатели, включително растеж на човешкото население, консумация на месо, загуба на дървесна покривка, потребление на енергия, субсидии за изкопаеми горива и годишни икономически загуби при екстремни метеорологични събития“, казва съавторът Томас Нюсоме от университета на Сидни.

Други „дълбоко тревожни признаци от човешките дейности“, подбрани от учените, включват увеличаващ се брой пътници на въздушен транспорт и ръст на световния БВП. „Климатичната криза е тясно свързана с прекомерното потребление на богатия начин на живот“, казаха те.

В резултат на тези човешки дейности има „особено смущаващи“ тенденции за повишаване на температурата на сушата и океана, повишаването на нивото на морето и екстремните метеорологични събития.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама