Иран започва внос на пшеница след 3-годишна забрана

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

След 3 години забрана Иран отново започва да внася пшеница, съобщава правителството на страната. Забрана беше наложена през март 2016 г. в подкрепа на местните фермери. Тогава страната събра добра реколта от собствено зърно и формира значителни резерви чрез внос в предишни години.

През сезон 2014-2015 г. Техеран е получил повече от милион тона пшеница от Астана с общ внос от 6 милиона тона. Тогава Иран също страдаше от лошото време и беше принуден да потърси помощ, пише KazakhstanZerno.kz.

За три години иранците успяха да си осигурят жито.

По-голямата част от отглеждането на пшеница в Иран зависи от подхранваното от дъжд селско стопанство, тъй като страната разширява селското си стопанство върху сухите зони в условията на продължителна суша, което я принуждава да използва водните си ресурси по-рационално.

Напояваната пшеница покрива само една трета от общата площ, така че по-голямата част от реколтата зависи от сезонните валежи.

По-голямата част от реколтата от дъждовна пшеница е съсредоточена на северозапад, но фермерите в региона, както и на запад от страната, са продали много малко нова реколта на правителството тази година.

“Миналата година, въпреки силната суша, успяхме да закупим около милион тона пшеница повече от година по-рано, но тази година в някои провинции фермерите дори не ни продадоха еквивалента на напоените си култури”, заяви иранският министър на земеделието пред местните медии.

Според икономисти Иран се нуждае от около 12 милиона тона зърно за вътрешния пазар, докато страната е създала капацитет за преработка до 24 милиона тона.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама