Къде зимуват бедите в овощната градина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Лесни стъпки как да се отървете от тях в късна есен

В късна есен вредители и причинителите на болести се подготвят за зимуване. Много насекоми се крият в пукнатините на кората, под окапалите листа, в горния слой на почвата. Причинителите на краста по ябълката и крушата, кафявото гниене по черешата, антракнозата и другите зарази зимуват в опадалите листа и в пръстта. Затова комплексът от защитни мероприятия в това време е насочен към унищожаването им в зимуваща фаза.

Нужно е да опръскате короната на плодните дръвчета, окапалите листа и почвата под дърветата с разтвор на карбамид (700 г на 10 л вода) срещу различните болести по семковите култури, ако не сте свършили това през октомври.

Почистете стволовете и скелетните клони от отмрялата кора, мъха, лишеите и гъбите с намиращите се под тях зимуващи вредители.

Варосайте стволовете на дърветата и основата на скелетните клонки, за да ги предпазите от слънчеви изгаряния.

Свалете и унищожете мумифицираните плодове, поразени от гниене, а също така и гнездата на гъсениците, листозавивачката и златозадката.

Изрежете изсъхналите едногодишни и многогодишни клонки, повредени от корояди, гъсеници, а също така и заразените с цитоспороза и рак.

Прекопайте около стволовете за унищожаване на зимуващите в почвата вредители.

Съберете и унищожете (или закопайте на дълбочина 40-60 см в почвата) окапалите листа и растителните остатъци, за да може заедно с тях да загинат и зимуващите вредители и причинители на болести.

 

Малината се реже срещу галица

Изрежете и изгорете плододавалите стебла, ако не сте направили това след събирането на реколтата. По такъв начин се унищожават засегнатите от молци и галица клонки. Те лесно могат да се разпознаят по издутините в основата им. Окапалите листа се събират и изгарят или се компостират за унищожаване на причинителите на болести (антракноза, ръжда и петна). Почвата около храстите се прекопава за защита на растенията от неприятели и болести.

 

Касисът спи без листа

Съберете и унищожете окапалите листа за борба с неприятелите, а също така и за да предпазите касисовите насаждения от брашнеста мана и ръжда. Изрежете и изгорете сухите и повредените от стекленка и брашнеста мана клонки.

Почвата под храстите трябва да се прекопае за унищожаване на зимуваците вредители.

 

Изгонете болестите от ягодите

В ягодовите насаждения почистете сухите и болните листа, заразените с бели и кафяви петна. Едновременно с това трябва да махнете и растенията, които са поразени от вертицилийно увяхване и нематода.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама