Институтът по царевицата в Кнежа поддържа генофонд от 2 246 образци

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Богатството на Института по царевицата в Кнежа се състои от растителен генофонд, съдържащ 2 246 броя образци – наши и чужди самоопрашени линии, сортове и синтетични популации, от които 1700 – самоопрашени линии, 182 – местни материали и 364 синтетични популации. С поддържани сертификати са 27 броя от хибридите на ИЦ-Кнежа.

Това стана ясно от презентация на директора на ИЦ–Кнежа доц. Наталия Петровска по време на тържествена церемония по повод 95-ата годишнина от създаването на научното звено, предават от пресцентъра на ССА. Доц. Петровска акцентира върху програмните ангажименти и осъзната отговорност на ръководения от нея единствен институт, специализиран в селекцията на най-важната зърнено-фуражна култура в България. Според нея земеделската практика изисква високопродуктивни сортове, устойчиви на неблагоприятни и най-вече на променливи, агроклиматични условия. В тази посока тя подчерта, че водещи са селекцията и възможностите й за създаване на генотипове, адаптирани към конкретни климатични условия.

За да бъде повишена адаптивната способност на тези сортове и хибриди, селекцията трябва да има регионален характер и екологична насоченост. „Институтът по царевицата -Кнежа е готов да отговори на тези предизвикателства и да върне българската селекция по нашите земи“, увери доц. Петровска.

Ако до 2000 г. Институтът е работел върху създаване на късни хибриди царевица, днес учените му селектират хибриди в ранната и средно ранната група. Съвременните им отговори на нуждите за успешна земеделска практика са 7-те хибрида в групи 300 и 400 по ФАО. Два от тях са удостоени със златен плакет в категорията иновативни продукти.

Портфолиото на Института допълват 3 нови хибридни групи в група 500 по ФАО, които са подходящи за силаж. В ИЦ – Кнежа са създадени над 100 хибрида. Някои от тях вече са отпаднали. На ход обаче са други с доказани качества, ефективност и присъствие в полетата на голям брой земеделски производители.

На юбилейното честване присъстваха и председателят на Селскостопанска академия – София проф. д-р инж. Мартин Банов, зам. председателят на Академията проф. д-р Мая Игнатова и директори на дирекции в нея.

Проф. Банов благодари на селекционерите от ИЦ-Кнежа за адекватния им отзвук на земеделското производство и това, че всяка година на практика предлагат нови хибриди царевица от различни групи зрялост, селектирани при наши условия.

Присъствието на юбилея на проф. Сиджа Сонг и на проф. Йордан Цветков от Академия на селскостопанските науки на провинция Хейлундзян, гр. Харбин, Китайска Народна Република, показа, че днес към 95-годишната история на ИЦ-Кнежа се вписва и едно двустранно сътрудничество при обмен на научни постижения в областта на селекцията на царевицата. Партньорските научни екипи от двете страни са убедени, че то няма граници, когато водещи им цели са селекционната и семепроизводна работа. А председателите на Националната асоциация на зърнопроизводителите Мариела Йорданова и на Национална Асоциация на земеделските производители в България Венцислав Върбанов бяха на юбилейното тържество от позицията на партньори и съмишленици на научния колектив от ИЦ-Кнежа.

На празника дойдоха и много земеделски производители, хора от агробизнеса, бивши и настоящи научни работници и служители на ИЦ – Кнежа. Юбилея уважиха и колегите им от принадлежащите към структурата на ССА Агробиоинститут – София, Институтите по Земеделие в Кюстендил, в Карнобат, по Земеделие и семезнание „Образцов Чифлик“ в Русе, от Института за Растителни Генетични Ресурси в Садово, Института по Животновъдство в Костинброд, Института по Планинско Животновъдство и Земеделие – Троян, Института по Фуражни Култури – Плевен, Добруджанския Земеделски Институт в Генерал Тошево и Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията – София.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама