Пъдпъдъците у нас намаляват

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

С всяка изминала година пернатият дивеч у нас прогресивно намалява. Ловният сезон за пъдпъдък вече е открит, но все по-често си задаваме въпроса дали ще има по какво да стрелят ловците. За печалната тенденция към сериозно намаляване на популацията на пъдпъдъка ловците винят основно земеделските производители, но причината е и самите ловци, които използват забранени от закона примамки, за да привлекат птиците, съобщават от Националния ловно-рибарски съюз.

Пъдпъдъкът се появява от средата на август и нерядко остава да се носи и до по-късно през есента, когато започва прелетът на пъдпъдъците към топлите страни.

„Ефектът от тази измама е пагубен“ – казва Спас Спасов, който от много години работи именно по тази тема – „Машинките влияят върху възпроизводството на местния пъдпъдък и нанасят необратими щети върху неговата популация. Голяма част от новите люпила (птиците, излюпили се на родна почва, а не придошли от дългия прелет на юг) биват унищожени. Те не носят паметта на предците си за опасността, каквато представляват машинките и, подлъгани – без да познават заплахата, бързо срещат гибелта си“.

Звуковите устройства изместват фокуса и от класическата форма на този лов – механичната им песен привлича пилетата и ги събира на едно място. „Така лесно се стреля, но го няма удоволствието от лова“ – добавя Йосиф Митев, ловец от Габрово – „Кучето става безполезно, похабяват се неговите качества. Ловувайки по този начин сами наказваме нашите деца и внуци в бъдеще да не могат да се наслаждават на класическия за страната ни лов на пъдпъдъци“.

Редица специалистите изказват мнение, че друга основна причина за тяхното намаляване е промяната на един от главните миграционни маршрути – т.нар. Виа понтика, поради наличието на високи ветрогенератори, които създават силно електромагнитно поле, влияещо на мозъка на птиците при тяхното ориентиране.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама