De minimis на животновъдна единица поискаха говедовъдите

Диляна Сувариева
Диляна Сувариева
2 Минути

50% от агнетата останали непродадени във фермите около празниците

De minimis на животновъдна единица за всички подсектори поискаха представителите на няколко животновъдни организации вчера в Хасково.Освен това те настояват за спешно свикване на консултативния Съвет по животновъдство.
Ситуцията в отрасъла е много тежка, определи председателят на Асоциацията на българските биволовъди Мария Степанчева. До това са довели тежките за сектора метереологични условия тази зима и пролет с невъзможност все още да бъде направен първи откос люцерна. Тя обяви също така, че е започнал спад при цените на млякото и има съмнения за картелно споразумение. В същото време се отчита нарастване на всички цени на фуражи, горива и електроенергия.

Животновъдите поискаха помощта de minimis да бъде между 80 и 100 лв, като разпределието е на животинска единица. “Таванът за тази помощ в цяла Европа вече е 25 хил. евро, а не 15 хиляди”, припомни Бойко Синапов, председател на Национална асоциация “Обединени български животновъди”.  Според него сегашният бюджет за “де минимис” от 27 милиона лева е крайно недостатъчен и трябва да бъде преразгледан.

Другият проблем, които обсъдиха животновъдите е, че в някой места има до 100% нереализиране на продукцията. Половината от агнетата за Великден си останаха по фермите и цената за съжаление не върви нагоре, а в някой мандри не могат да реализират продажбите на мляко, каза още Синапов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Диляна Сувариева учи журналистика в УНСС. Тепърва започва да изгражда професионалния си опит в нашия сектор. Ресорите, с които работи са пчеларство, производство на плодове и зеленчуци. Има интерес и в темите туризъм, околна среда и храни.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама