4 сорта цветя патентова Институтът по декоративни и лечебни растения към ССА през 2018 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Само през 2018 г. Институтът по декоративни и лечебни растения към Селскостопанска академия е патентовал 4 сорта цветя: мини карамфил, сорт „София“, хризантема „Лидия“, гладиол „Деси“ и далия „Радка“. Институтът извършва и широкомащабна дейност по научното обслужване на производители и любители на цветя. Общо 12 са колекциите от основни цветни култури: карамфил, лилиум, гладиол, далия, рози, едногодишни и многогодишни цветя, декоративни дървета и храсти и диви видове, включващи и 19 български сорта.

На 9 май Институтът по декоративни и лечебни растения към Селскостопанска академия отбеляза двоен празник – 40 години от работата си като самостоятелно научно звено и 85 години научни изследвания при декоративните растения.

Началото на научните изследвания за цветята в България се поставя през 1933 г. от доц. Гена Папазова, припомни в словото си за историята и постиженията на Института неговият директор проф. д-р Бистра Атанасова при откриването на празничното тържество в село Негован. Тук през 1963 г. в Опитната станция по градинарство се обособява научен отдел по цветарство и декоративно градинарство с 5 научни сътрудници, които създават колекции от основни цветни видове.

Днес Институтът е единственото специализирано научно звено у нас в областта на цветарската наука. При преустройството на Селскостопанска академия, по предложение на председателя на Академията проф. д-р Васил Николов, който бе сред гостите на тържеството, в Института е включено нова направление „Лечебни растения“. Ново направление издига статуса на института и разширява възможности в нова отново уникална за нашата страна област на изследване.

„Новото направление, което ми се иска да бъде разработено в Института и в други сродни институти от Академията, е след като създаваме, проучваме и отглеждаме декоративни и лечебни растения, да помислим по какъв начин да ги преработваме и продуктът от тях да стигне до пазара. Така че има и нова ниша за развитие, поне на още 4 института от системата.“, заяви председателят на Селскостопанска академия проф. Николов по време на събитието, предават от пресцентъра на Селскостопанска академия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама