Сухото време през последните седмици се отразява неблагоприятно на находищата на блатно кокиче в страната. Миналата седмица инспекторите на РИОСВ са извършвали активно проверки на състоянието на естествените находища на билки в страната. Тяхната задача е да дадат предложения на министъра на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) за това в какви размери трябва да бъде ползването на блатно кокиче, обясни за „Агрозона“ експерт на държавното ведомство.
Към момента експертите са на мнение, че не бива лечебното растение да бъде ползвано, тъй като годината е била суха и климатичните условия за развитието на растението не са били благоприятни и засега кокичето не е пораснало. В края на седмицата се очаква да излезе заповед на министър Нено Димов, в която препоръката ще бъде включена.
В момента блатното кокиче е във фаза на цъфтеж, неговото събиране от естествени находища обаче е забранено за търговски цели. Когато лечебното цвете е във фаза на цъфтеж, необходимо е да се окоси и в рамките на 8 часа да бъде преработено, тъй като тогава активните вещества са най-силно активни. Цветето бързо прецъфтява – това се случва към 20 май.
В България се среща в Дунавската равнина, Североизточна България, Черноморското крайбрежие, Тунджанска хълмиста равнина, Тракийска низина, Западни Родопи, Струмска долина, Софийски район и Витоша.