Време е за пролетното пръскане при костилковите видове в градината

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Време е за пролетното пръскане при костилковите видове в градината. Мероприятието е изключително важно и необходимо, и не бива да бъде подценявано. Извършва се преди набъбването на пъпките.

Това подчерта доц. д-р А. Борисова от Института по земеделие в Кюстендил по време на среща със земеделски стопани. Доц. д-р Борисова изнесе лекция на тема „Борба с болести и неприятели по череша, слива и ябълка“.

Използването на съдържащите мед препарати е единствения начин да се справим с бактерийния пригор, каза още доц. д-р Борисова. Хубаво е към мед съдържащия препарат, който сте избрали, да се добави Адювант – емулсионен концентрат, който спомага действието на мед съдържащия препарат, като образува филм върху третираното растение. Учените от института са направили схема на препаратите, които може да се използват в необходимите концентрации. Следващото пръскане трябва да се направи преди цъфтежа.

Всяка година в началото на сезона институтът организира открит ден за добрите практики в овощарството. „Целта е стопаните да се запознаят с основните дейности, които е необходимо да извършват в своите овощни градини.“, каза за „Агрозона“ доц. д-р Илияна Кришкова, директор на научния институт. „Акцентът днес беше върху основните болести и неприятели при череша, ябълка и слива.“, допълни тя.

Учените на института запознаха земеделските производители с новите препарати, които са разрешени за употреба в градините. Различни видове присаждане при различните сортове представи зам. директорът на института доц. д-р Димитър Сотиров. Как да подрязваме ябълковите дръвчета в градини, където влизат машини и в градини, чиито стопани изпитват трудности с намирането на работна ръка – това беше също част демонстрациите. Учените показаха още резитба при черешата, както и правилата за торене.

Тази година стартира прием по подмярка 6.3 „Стартова помощ за малки земеделски стопанства“, припомни Светослава Йорданова, младши експерт към Национална служба за съвети в земеделието. Икономическият размер на стопанството трябва да бъде между 2 000 евро и 7 999 евро, което означава между 5 дка и 11 дка костилкови овощни насаждения, а ако са семкови, трябва да са по-големи площи. Стопаните трябва да имат 33 % доход от земеделска дейност от предходната година, което се изчислява на базата на общия доход на стопанина.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама