Бразилия реши да не забранява глифозата

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

За селскостопанските работници остава висок риск от натравяне

Бразилската Национална агенция за надзор на здравето (Anvisa) заключи, че няма научни доказателства, които да забраняват употребата на глифозатни хербициди в страната. Решението е част от процеса на преоценка на активната съставка.

Anvisa отбелязва, че въпреки че рискът от глифозата е по-висок за селските работници, потребителите на храна не трябва да се тревожат за качеството на храната, произведена с помощта на този пестицид. Понастоящем Anvisa предлага да се определят ограничения върху ефектите на глифозат върху работниците и потребителите в диапазона от 0,1 mg / kg на ден до 0,5 mg / kg, и също така препоръчва да се забрани използването на емулсионни продукти от масло във вода, за да се намали възможността за вдишване и абсорбция през кожата. За любителското градинарство използването на концентриран продукт е забранено.

Разрешено е да се използва глифозат в Бразилия за такива култури като памук, цитрусови и плодови дървета, захарна тръстика, кафе и какаово дърво, евкалипт, тютюн, грозде, царевица, соя, пшеница, ръж, овес, ориз.

На 27 февруари Anvisa откри обществена консултация относно резултатите от преоценката на глифозата. Всички организации и компании, свързани с агробизнеса, както и изследователи, институции и всички заинтересовани страни могат да изпратят своите предложения и предложения за използването на глифозата, който е най-консумираният хербицид в Бразилия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама