Професионалната гимназия в град Бобов дол се сдоби с чисто нова соларна лаборатория. Проектът е част от кампанията на неправителствена организация в България. Училището е пряк наследник на Техникума по минна промишленост и към днешна дата в него се обучават ученици по професия „Електротехник“, в специалност „Електроенергетика“.
Лабораторията ще даде възможност за теоретични и практически занимания по слънчеви системи на младите електротехници. Благодарение на новата придобивка, те ще получат необходимите технически умения и практически опит в сферата на слънчевата енергия. В новосъздадения модул „Монтьор на фотоволтаични инсталации“ пет възпитаници на гимназията ще получат възможността да стартират своето обучение и през втория срок на учебната година те ще бъдат обучени за соларни електротехници безвъзмездно.
Ръководителят на “Грийнпийс”- България Деница Петрова, коментира, че технологиите направиха възможно сами да произвеждаме електроенергията, която използваме, от възобновяеми източници като Слънцето. Тя сподели още, че вече е реалност едновременно да намалим сметките за ток, вредното влияние върху околната среда и здравето, а и промяната в климата.
„Лабораторията е част от усилията за внедряването на възобновяема енергия в България като устойчиво и икономично решение на проблемите, свързани с производството на енергия от изкопаеми горива като въглищата. Освен очевидните ползи за околната среда, лабораторията разширява възможностите за работа на младите техници. Време е България да се възползва от потенциала си за възобновяема енергия и да пожъне ползите, които идват с нея”. Това сподели и директорът на Професионалната гимназия Татяна Костадинова.
Лабораторията е оборудвана със соларен генератор 2 kW. Заряден контролер с входящо напрежение до 100 V. Мрежови инвертор монофазен за генератор до 3,3 kW, както и автономен инвертор до 500 W. Контролер за нагряване на топла вода ThermoSol K2.