Нови два пункта за противоградова защита ще работят това лято

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Самолетите за борба с градушките ще излитат след разрешение от РВД и военните

Осъществяването на противоградова дейност по самолетен способ ще се урежда в съвместна заповед на ръководителите на изпълнителната агенция, Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение“ и Военновъздушните сили. Това става ясно от проект на промени в инструкцията за противоградова защита, който е публикуван за обществено обсъждане. Именно очакваното въвеждане на самолетния способ за борба с градушките е една от основните причини за изменение на документа. В текста е допълнено, че Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ осъществява активна противоградова дейност по самолетен способ в останалата част от обслужваното въздушно пространство, извън полигоните за борба с градушките. Създава се нов текст, който определя правилата за извършването на полетите на самолетите за противоградова защита. Предстои полетите на самолетите за противоградова защита да се изпълняват с полетен план, включен транспондер и двустранна радиокомуникация с органите за организация на въздушното движение.

Предвижда се също така разширяване на защитаваната от градушки територия, като за целта се изграждат две нови регионални дирекции с командни пунктове в село Тъжа, област Стара Загора и град Хасково. Документът ще бъде достъпен за обществено обсъждане до 14 март.

Вижте откъде се стреля по градобитните облаци в България:

  1. РДБГ с. Гелеменово, Пазарджик област;
  2. РДБГ с. Голям Чардак, Пловдив област;
  3. РДБГ гр. Грамада, Видин област;
  4. РДБГ с. Долно Церовене, Монтана област;
  5. РДБГ с. Бърдарски геран, Враца област;
  6. РДБГ гр. Долни Дъбник, Плевен област;
  7. РДБГ с. Старо село, Сливен област;
  8. РДБГ с. Петрово, Стара Загора област“;
  9. РДБГ с. Поповица, Пловдив област;
  10. РДБГ с. Тъжа, Стара Загора област;
  11. РДБГ гр. Хасково, Хасково област“;

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама