ЕС очаква повече пшеница през 2019 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Европейският съюз очаква ръст на запасите от зърно през следващия сезон. Производството ще се възстанови след миналогодишната суша и ще надхвърли нарастващото търсене, прогнозират от Strategie Grains.

Експертите понижиха прогнозата си за производството на мека пшеница в Съюза през 2019 г. с 600 хил. тона до 146,4 млн. тона. въпреки това това е с 15% повече от произведеното през 2018 г.

Очаква се също производството на ечемик да нарасне с 11%, а производството на царевица – с 4%. Това обаче е при условие че липсват екстремни метеорологични условия, като миналата година, когато в някои части на Европа бяха регистрирани рекордни температури и продължително засушаване.

Други експерти очакват рязко увеличение на производството на зърнени култури в ЕС през 2019 г. чрез възстановяване на добивите и зърнените култури вместо рапица.

„Все още не сме прогнозирали, че използването на зърно в храни за животни или износ ще бъде достатъчно високо, за да осигурят обеми, съответстващи на мащаба на високия потенциален добив“, заяви френската компания Strategie Grains.

В прогнозата за търсенето и предлагането за сезона 2019/20, която започва през юли, анализаторите на компанията посочват, че износът на мека пшеница от ЕС може да нарасне с най-малко 6 млн. тона от очаквания обем от 2018/19 г. със 18,5 млн. Тона, за да задоволи силното търсене в чужбина.

Специалистите също така виждат възможности за увеличаване на промишленото търсене на зърнени култури в ЕС, по-специално чрез по-широко използване на горивото от етанол и производството на нишесте.

Вносът на царевица в ЕС се очаква да намалее през следващия сезон, но според Strategie Grains неговото ниво ще остане високо.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама