Ново проучване: Карамелени оцветители и консерванти са сред най-опасните Е-та

Агрозона
Агрозона
2 Минути

Френска потребителска организация призовава да се преразгледат европейските регламенти за хранителните добавки

В отговор на нарастващите притеснения в обществото поради редовната консумация на преработени храни,  Френската потребителска асоциация „L’UFC-Que Choisir“ направи независима оценка на 300 разрешени хранителни добавки и опасностите, които крият за човешкото здраве. Проучването се основава на най-съвременните научни изследвания от международно признати органи като Европейски орган за безопасност на храните, Световната здравна организация към ООН и Международната агенция за изследване на рака. Предвид обезпокоителните резултати, френската потребителска асоциация призовава европейските власти спешно да преразгледат регламентите за хранителните добавки. Френските експерти ги разделят на две категории: приемливи и рискови за здравето, съобщават от Асоциация “Активни потребители”.

Рискови добавки 

Повече от ¼ или около 87 от изследваните добавки се оказват рискови. Сред тях са нитратите и нитритите (E249, E250, E251 и E252).  Използват се за консервиране на месни продукти и като подобрители и фиксатори на цвета на колбаси, наденици, пушено месо и др. Срещат се също и в производството на някои сирена. Приемът на голямо количество такива хранителни добавки би могъл да предизвика рак на червата.

Карамелените оцветители

Е150/с/ и Е150/d/ се употребяват широко в хранително-вкусовата промишленост – в производството на бисквити, крекери, вафли, кексове, кола, шоколад, конфитюри и др. Предполага се, че те имат токсично въздействие и водят до рак.

Оцветителите

Е102, Е104, Е110, Е122, Е124 и Е129 се използват често в производството на сладкарски изделия. Те могат да доведат до хиперактивност.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама