Отложиха със седмица делото за добив на газ в Добруджа

Агрозона
Агрозона
4 Минути

В Административния съд във Варна се проведе заседание по делото на компанията “Русгеоком БГ”, която иска да добива газ в Добруджа, срещу екоинспекцията във Варна.

Фирмата-инвеститор обжалва решението на Експертния екологичен съвет, което отмени доклада за оценка на въздействието върху околната среда, а това на практика блокира добива на газ.

От “Русгеоком БГ” настояват да се изготвят допълнителни експертизи, въз основа на които да продължат проучвателните сондажи, а после да получат и разрешение за добив. Очаква се страните по делото да предложат независими експерти, които да изготвят нова експертиза.

Днес съдът насрочи трето заседание по делото за добива на газ в Генерал Тошево за 16 октомври от 11:00 часа в Административен съд – Варна.

Както е известно, на 22 май пък в Административен съд – Варна се гледа жалбата на “РУСГЕОКОМ БГ” ЕАД срещу решението на РИОСВ – Варна за неосъществяване на инвестиционното предложение за добив на газ в Генералтошевско. Тогава съдът насрочи второто заседание по обжалването на решението на РИОСВ – Варна за 18 септември в Административен съд – Варна.

“Хората трябва да знаят какво се случва – да са активни и да се интересуват какво става”. Това сподели за Добрич Онлайн инж. Иванка Казакова от инициативен комитет “За чиста България”.

“Не одобриха част от исканите от нас доказателства, че не е безопасен добивът на газ в Генералтошевско. Авариите за сондажите, които са се случили били в минало време”, каза инж. Иванка Казакова. Тя сподели, че в съда са допуснали всички страни да зададат въпроси към експерти, сондажен инженер, инженер химик и хидрогеолог.

“Не знам какво ще обсъждаме на третото заседание на 16 октомври. Експертизата няма да е готова. Имаме срок от седем дни, в който ответникът, РИОСВ – Варна и гражданите да изразим становище по въпросите, които инвеститорът ще зададе и съответно да зададем наши въпроси. Мога да коментирам, че експертизата няма да е готова. Трябва да намерим експерти, които не са участвали в обществените обсъждания, не са подавали становища, не са били част от експертния съвет, не са участвали в обществените обсъждания и не са подавали отрицателни становища”, каза инж. Иванка Казакова. По нейни думи това е много трудно, защото такива специалисти са малко в България.

Инженерът допълни, че инвеститорът ще входира утре или вдругиден въпросите.

“Ние ще имаме срок от 7 дни и след този срок трябва да бъдат назначени експерти”, каза Иванка Казакова. Тя сподели, че докато експертите получат призовки минават поне две седмици и имат право да откажат.

“За да приемат експертизата, трябва да са прочели доклада, а той е 900 страници. На експертите ще им е нужна поне една седмица да четат”, допълни инж. Иванка Казакова.

По нейни думи съдията ще се произнесе след като получи въпросите на всички и предложенията за експерти.

“Съдията определя въпросите и експертите, а те трябва да представят заключение в 7-дневен срок преди заседанието на 16 октомври. Те ще имат една седмица да изготвят сложна експертиза. Експертите ще присъстват на делото. Имат право да се позоват, че материалът е обемист и да поискат по-дълъг срок с писмена молба и съдията решава дали да им позволи. Този кратък срок поставя всички ни да не сме подготвени”, сподели инженерът от инициативен комитет “За чиста България”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама