Животновъдите искат да спре дискриминацията им с модуларната ставка в обвързаната подкрепа

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Родните животновъди настояват да бъде спряна дискриминацията им с несправедливата модуларна ставка в обвързаната подкрепа.

„Голяма част от българските животновъди се подписаха под декларация, с която искат отпадане на модуларната ставка, защото на практика при прилагането и се получи дискриминация на фермите с повече животни“, съобщи в интервю за Агрозона председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов.

Става дума за обвързаната подкрепа в животновъдния сектор, при която досега се подпомагат с различна ставка стопаните с до и над 250 крави, като същото важи и при помощта за до и над 300 овце или кози майки. При кравите помощта до 250 животни е 596 лева, а над този брой- 477 лева. При овцете до 300 броя подпомагането е в размер на 80 лева, а за по-голям брой животни – 64 лева.

„Желанието на повечето животновъди е тази несправедливост да бъде изправена и всички, които отглеждат овце-майки, кози-майки и крави да получават еднаква ставка според вида животни. Всъщност никак не е добре стопаните да се делят на малки и големи, и да се вкарва напрежение в бранша. За съжаление някои колеги го правят. Необяснимо е дали имат политически интереси или просто не искат да проумеят, че за да стимулирането на българското животновъдство трябва да има и адекватно подпомагане. Кажете ми какъв е материалния стимул за стопаните, които гледат повече животни“, каза още Върбанов.

Не е тайна, че точно т.нар. „големи фермери“ правят много повече инвестиции в стопанствата си, плащат данъци на държавата, наели са работна ръка и дават на светло и заплатите, и осигуровките на тези хора. „В миналото идеята за въвеждането на модуларна ставка беше да се подкрепят малките стопани, но в крайна сметка няма никакъв ефект. Ако се изравни тази подкрепа няма да има губещи. Аз лично не познавам някой малък стопанин, който да не иска да стане голям и да се развива. Точно това беше причината да се подкрепи декларацията за отпадането на модуларната ставка“, коментира още председателят на АЗПБ.

Повече за проблемите на българските животновъди и прилагането на модуларната ставка може да разберете от интервюто на Агрозона.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама