Официално открит е новият ловен сезон за пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина. 2757 са новите ловци, успешно издържали изпитите за придобиване право на лов и които за първи път през тази година участват в ловните излети. Те са част от над 118-те хиляди ловци, притежаващи членски карти и заверили билетите си за лов за 2018 година.
„Наслука“ на новите ловци. Нека хората с опит бъдат до тях, за да усвоят и отстояват принципите на ловната етика и морал. Бъдете отговорни, призова земеделският министър Румен Порожанов.
В свое обръщение по повод откриването на ловния сезон Порожанов коментира, че птичият лов е атрактивен и много динамичен. “В него проличават качествата на ловците и ловните кучета. Обединени от тръпката за приключение, сред приятели и съмишленици, хиляди членове на ловни сдружения ще излязат, за да упражнят своето хоби”.
Дневната норма за отстрел на един ловец е до 15 пъдпъдъка, а за всички останали: гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина – до 10 броя. Ловуването се извършва само през деня – един час преди изгрева и един час след залеза на слънцето. Задължително е издаването на писмено разрешение с датата, имената на ловците и на ръководителя на лова, номерата на ловните билети и членските карти, начина и мястото на ловуване, вида и броя на разрешения за отстрел дивеч.
Забранено е използването на електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, на ловни хрътки, както и на други средства и методи, нормативно недопустими при ловуване.
Министър Порожанов коментира още, че в България опазването на дивеча и неговото размножаване са важни държавни и обществени въпроси, неразделни от големия проблем, който вълнува днес не само страната ни, но и цялото човечество – опазването на природата. “Пред всички нас стои тежко предизвикателство, на което трябва да отговорим адекватно и отговорно, защото вече е на прага ни – справянето с африканската чума по свинете. В тази ситуация, Министерство на земеделието, храните и горите и Изпълнителна агенция по горите като държавни органи правят необходимото болестта да не бъде допусната на наша територия. В мерките, които се предприемат изключително много се разчита на българския ловец. Той е най-важната фигура не само за ползването и стопанисването на дивеча, но и за опазването на неговото здраве. Морално право и привилегия на ловците е да се отнесат сериозно и отговорно към проблема и подпомогнат борбата с АЧС”.