ОСП трябва да бъде стимул а не пречка за опазването на биоразнообразието и дивата природа. Това заяви по време на конференция „Въздействието на европейското земеделие върху лова и опазването на дивата природа“ зам.-министър Атанас Добрев. Събитието е организирано като част от ежегодната среща на борда на Федерацията на ловните асоциации в Европейския съюз (FACE) и се провежда за първи път у нас. Това е и първата работна среща, в която FACE се включва в дебата за ОСП.
Изчезват цели видове птици в Европа, съобщи още Добрев. В някои страни запасите от яребици и фазани са почти нулеви и това се дължи на несъобразените с времето на размножаване обработки на почвата и пръскането.
„Агрозона“ припомня, че в зоните от Натура 2000 действат редица ограничения при ползването на земеделските земи. Забранена е коситбата в размножителния период на птиците, както и превръщането на ливади или пасища в обработваеми земи. Освен това действат и ограничения за използването на определени торове или средства за растителна защита. Там, където са въведени забрани за определени дейности в земеделските земи или горите, са предвидени компенсаторни плащания за съответния производител.
В същото време обаче на Стария континент се отбелязва и увеличаване на някои видове. Сред тях е дивата свиня, съобщи още зам.-министър Добрев.
Фокусът на днешния форум е поставен върху Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС и мерките, необходими за подобряването на биологичното разнообразие и в частност на дивечовите запаси в Европа. На събитието присъстват делегати на организациите по лова от 36 държави, както и редица експерти от български и международни институции. Срещата на борда на FACE се състои веднъж годишно в различни държави с цел обсъждане и решаване на наболели проблеми и обмяна на опит между ловните общности в Европа. Домакин на събитието е Националното ловно-рибарско сдружение – „Съюз на ловците и риболовците в България“ (НЛРС-СЛРБ), което чества 120-годишен юбилей от създаването си.