Единадесет тихоокеански държави ще подпишат днес споразумение за Трансокеанско партньорство в търговията и инвестициите. САЩ се оттегли от преговорите по споразумението след встъпването в длъжност на президента на страната Доналд Тръмп.
Договорът ще бъде подписан днес в град Сантяго де Чиле от представители на високо ниво от Канада, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Мексико, Чили, Перу, Виетнам, Малайзия, Брюней и Сингапур.
След сключването на сделката ще отпаднат 98% от митническите тарифи и ползите се оценяват на стойност 14 трилиона щатски долара. Страните по споразумението генерират 13,5 % от световната икономика или общо около 10 милиарда щатски долара. Общият пазар, който се създава след споразумението включва 480 млн. души население. В дългосрочен план се очаква страните да постигнат по-добра интеграция и да се създадат трансгранични вериги за създаване на добавена стойност.
Споразумението с абревиатура на латиница CPTPP беше ключова част от външната политика на САЩ по времето на президента Барак Обама, с идеята да бъде опорна точка за търговия с Азия. Според критици сделката отваря пътища на компаниите да съдят правителствата за политики, които накърняват техните интереси.
Китай не е част от CPTPP и прави опити да сключи алтернативно споразумение с осем държави от Тихоокеанския басейн. Това Регионално всеобхватно икономическо партньорство е по-малко амбициозно в сравнение с това, което ще бъде сключено днес, съобщава dpa.