Напояват се само 10% от годните хидромелиоративни площи

Агрозона
Агрозона
4 Минути

В момента в страната реално се напояват по-малко от 10% от годните за напояване площи, поради амортизацията и техническото състояние на хидромелиоративните съоръжения. Това стана ясно от презентацията на „Напоителни системи“ ЕАД по време на Шестата национална среща на земеделските производители в България, която се провежда в кк „Златни пясъци“ до 16 февруари. В момента „Напоителни системи“ ЕАД е основен доставчик на вода за напояване за над 90% от годните поливни площи в държавата. Основните дейности на дружеството са доставката на вода за напояване, предпазване от вредното въздействие на водите, както и доставката на вода за питейно-битово и промишлено водоснабдяване.В страната са изградени 236 напоителни системи, които се стопанисват от НС ЕАД. Става дума за 21 комплексни и значими язовири, 168 напоителни язовири, както и 188 пмпени станции. Откритата канална мрежа в страната е 5 441 км, а закритата – 9 269 км. Има 420 водохващания и 612 изравнители, съобщи, Наталия Николова, шеф на дирекцията за европроекти в дружеството.

Според експертите на „Напоителни системи“ язовирите са в сравнително добро техническо състояние, но има технологично остарели машинни и механични елементи. Освен това доставната и разпределителна мрежа е силно амортизирана, което води до големи загуби на вода. За нея липсва подземен кадастър, поради което е невъзможно точното отразяване на напоителните системи в географските информационни системи.

Тези съоръжения се нуждаят от значителни инвестиции за проектиране и рехабилитация, с оглед изпълняване на целите в областта на поливното земеделие. Според последното преброяване на поливните площ, в страната има изградените 7. 769  мил. дка, от които годни за напояване са 5.715 млн. дка.

За да се постигне баланс и справедливост на цената на услугата “Доставяне на вода за напояване” е необходимо тя да бъде:

  • Регионална – съобразно географски характеристики и климатичните особености на съответния регион.
  • Двукомпонентна еднократно платима за площ- като условие за влизане в сила на сключен  договор  и платима за всяко количество доставена вода.
  • Разходно-ориентирана – изчислена на база всички разходи върху цялата напоителна система на доставчика.
  • Публична – обявена на електронната страница на съответния доставчик.

Съгласно инвестиционната програма и приетия бизнес план се предвиждат инвестиции за рехабилитация, разширяване и изграждане на напоителната инфраструктура, собственост на дружеството, в енергоефективни помпи,  машини и транспортни средства, в измервателни съоръжения и в създаване на подземен кадастър.

Финансовата прогноза за изпълнението на бизнес плана предвижда през тази година постъпленията в дружеството да бъдат 2 911 хил. лева, а до 2021 г. да достигнат 5 135 фил. лева.

От инвестициите по линия на европейския земеделски фонд за развитие на селските райони се очаква да се бъде разширено поливното земеделие, да се подобри хидромелиоративната инфраструктура, както и да бъде създадено устойчиво и конкурентно поливно земеделие. Предвидено е също така да бъде намалена себестойността на услугата “доставка вода за напояване” и да се редуцират загубите на вода.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама