Очаква се в началото на следващата година да започне износът на дребен рогат добитък за Турция. Това каза министърът на земеделието, храните и горите (МЗХГ) Румен Порожанов след провелия се българо-турски агробизнес форум. По-късно ще се рестартира и търговията на по-едри животни. По отношение на ветеринарните сертификати, формите и другите бюрократични изисквания над 90 % проблемите са разрешени, допълни министърът. „Износът, който ще осъществяваме трябва да бъде в абсолютно прозрачни рамки, да бъде контролиран така, че да не се компрометира още в самото начало от гледна точка на цени и качество. Моята оценка е, че двата екипа на министерствата положиха изключителни усилия, провеждайки не по-малко от 10 срещи“, допълни нашият министър. През последните 4 години търговията с аграрни стоки между двете страни е била над 400 млн. долара, което представлява 6% от стокообмена на България.“, уточни още той.
Първата държава, която Турция ще предпочете за внос на агро стоки е България. „Когато има наличност на стока при комшиите бих предпочел да я взема от тях“. Това от своя страна заяви турският земеделски министър Ахмет Ешреф Факъбаба.
Приоритет за Турция е да внася от страни, които спазват същите стандарти в качеството на храните като нея. България е подходяща за внос, тъй като е изградила добри ветеринарни практики и очакваме развитие по този въпрос, каза от своя страна Мухарем Салчук, директор на дирекция Контрол на храните в съседната държава. „Ние също така искаме и да изнасяме за вашата държава. При проверката на храните работим в съответствие със стандартите на ЕС, имаме национална програма по въпроса за червеното месо, яйцата и млякото и проследяваме антибиотиците, които се прилагат при лечението на животните. Продуктите, които изнасяме се подлагат на система за контрол и сертификация“, допълни Салчук.
Очакванията за днешния форум са да се направи преценка на ситуацията дали е възможен износ и на месо ли ще бъде той или на млечни продукти. Това коментира фермерът и съпредседател на Националния съюз на говедовъдите в България Рангел Матански. „Интересува ни какви ще бъдат условията и дали ще е рентабилно. Ако таксите, които трябва да покрием са прекалено високи нещата се обезмислят. На срещите, които ще направим с турския бизнес, искаме да разберем какво е тяхното търсене, какви количества очакват и какви цени ще ни предложат“.
По време на българо-турския форум изпълнителният директор на АЗПБ Таня Дъбнишка запозна турските посетители със средата за агропазар у нас. Сред предимствата за правене на бизнес у нас тя изтъкна 10 % корпоративен и частен данък, 0% корпоративен данък в зони с висока безработица и конкуренти наеми за офиси и ниски цени на комунални услуги. За интереса към животновъдството Дъбнишка посочи, че месодайните крави у нас значително нарастват през последните години. През 2012 г. те са били 236,3 хиляди броя за да достигнат 286,6 хиляди през изминалата година. Ръст има и при биволите, като за 2016 г. са отчетени 12,2 хиляди животни. За последните пет години пък тенденцията при овцете се запазва, като техният брой се движи около 1,36 млн. При козите обаче има траен спад. От 495,5 хиляди кози през 2007 г. те са станали едва 237 хил. през 2016 г.