Късно през есента се разделят коренищата на клематиса

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Клематисът е обичано растение в българските дворове, но се хваща трудно. Нужно е много търпение, за да се получи ново растение, като съвсем рядко това става от семена.  клематис 4

Има няколко начина за вегетативно размножаване, но един от най-разпространените е чрез разделянето на храста. Делят се само възрастни растения късно пред есента. Сега е най-подходящият момент, но ако се пропусне срокът, това може да стане много рано през пролетта, веднага след размразяването на почвата. Първо трябва да се извадят растенията и внимателно се разделят с ръка, в краен случай се използва нож. Не вършете това на сляпо в почвата, рискувате да повредите така дълго отглежданите екземпляри. Засадете всяка получена част по отделно, като добре притъпквате почвата отстрани на коренчетата. Полива се веднага.

Размножаването става и с отводи. Изкопайте дълги плитки ямки около растенията още сега, докато не са  изрязани растенията. Внимателно се свалят стъблата, които са много чупливи и се полагат в ямката, като е желателно връхчето да е свободно. Закриват се с рохкава почва, така че да се образуват надлъжни купчинки. През лятото на всеки възел при добро гледане е възможно да се образуват коренчета и стъбла на нови растения. Следващата есен се изваждат и разделят внимателно на нови растения.клематис 2

Друг изпитан метод е размножаването с резници. През есента и пролетта се залагат зрели резници, а през лятото – зелени. Може да се залагат и на открито, но най-добре е това да се направи в сандъчета. Поливайте редовно и поддържайте висока въздушна влажност. За зелените резници е необходимо да се поддържа температура 20-22°С.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама