Безсмъртничето се отплаща, ако е избран правилният вид

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

След засиления интерес към растението безсмъртниче, миналата година и излизането на много публикации сме длъжни да дадем и нашето мнение като производители и търговци на етерични масла. Това коментираха за „Агрозона“ от водещата фирма в бранша „Интермед 1“.

Над 600 вида в род Helichrysum се срещат в райони с умерен климат по целия свят. Родът включва едногодишни, тревисти многогодишни растения и храсти. Всички видове Helichrysum се развиват отлично на слънце, обичат да растат в сухи, пясъчни, каменисти терени и по планинските склонове. Над 250 различни вида Helichrysum виреят в Южна Африка.

Важен е изборът на точният вид Безсмъртниче

Нова мода: Търговци броят по € 1800 за масло от безсмъртниче
Още по темата: Нова мода: Търговци броят по € 1800 за масло от безсмъртниче

Името Helichrysum произлиза от “Хелиос“, което на гръцки означава слънце и “Chrysos”, което пък е злато. Изборът не е случаен, защото на повечето от видовете цветовете са ярко жълти, наподобяващи слънце.

От всички видове Helihrysum най-добро търговско приложение има Helichrysum italicum SSP (Корсикански). Много е важно при създаването на масив от безсмъртниче посевният материал да е точно от подвида Italicum. Изследвания на лаборатории във Франция и на водещи производители съпоставят анализите от Italicum(корсикански) и другите видове.

Корсикански (italicum ssp Ialicum): основните химични съставки  като: Естери: neryl ацетат (43%);  Монотерпени: а-fenchene (0.33%), α-пинен (1.26%), β-мирцен (0.11%), β-пинен 0.36, γ-терпинен (0.26%), лимонен (3.72%);  Сескитерпени: а-curcumene (3.06%), β-кариофилен (0.75%), γ-curcumene (11.18%), isoitalicene (0.70%), italicene (2.59%) и други Кетони 3.56%.

^F67E8F637D5E03F9891C4C68AA5DAE4347065B8AA2DDD7824D^pimgpsh_fullsize_distr
Важно е разсадът да е сертифициран

Хърватско масло (подвид местна популация:GC): монотерпени: алфа-пинен (30.31%), лимонен (2.53%), сескитерпени: алфа-curcumene (3.61%), α-selinene (3.02%), α-транс-bergamotene (1.06%), β-кариофилен (4.22%), β-selinene (5.29%), γ-curcumene (12.78%), italicene (3.13%), транс-4,7-selinadiene (1.47%) :: Кетони italidione IW = 210 (3.72%), italidione II MW = 224 (2.73%) и italidione III MW = 238 (0.51%): Естери: neryl ацетат (4.69%): оксид: 1,8 цинеол (1,74%)

От анализа се вижда, че основният показател търсен от търговците и крайните клиенти Нерил Ацетат в Helihrysum italicum spp Italicum e 43 %, средно варира от 25-45, а в пробата от месната популация Helihrysum е 4,69 и рядко надхвърля 10 %.

Нискокачествени семена заливат пазара

„Преди да започнем да продаваме семена и разсади, направихме анализ на нашите масиви и се потвърди извода на френските производители. Не случайно в момента в цяла Европа във водещите семенарски фирми никъде не може да се намерят семена от подвид Italicum, въпреки че са в пъти по-скъпи от местни популации на Балканите, които заливат пазара. „, разказа за „Агрозона“ Методи Стефанов, експерт в производство и преработка на етерично-маслени култури в „Интермед 1“.

^3AE6310B322EFC8D25948634E3D0AA325ECC0136F062DADB0C^pimgpsh_fullsize_distr
Методи Стефанов, експерт в производство и преработка на етерично-маслени култури в „Интермед 1“

След избора на правилния подвид, второ по важност е обработката на земята и подготовката и. Безсмъртничето е чувствително към засоляване. За това трябва да се слага на варовити почви, добре аерирани, по вузможност песакливи и каменисти. Не понася глинести и силно влагозадържащи. Ако има кисел ефект е необходимо значително варуване, за да се достигне от неутрална до алкална реакция 7,5pH-8 pH. Торенето с основните хранителни елементи азот, фосфор, калий, калций и магнезий повишава добива и качеството на безсмъртничетата. Торенето трябва да става внимателно с ниски дози. Безсмъртничетата са чувствителни на недостиг на калций. Средният добив на зелена маса от имортела първата година е 500-700 кг/дка, а от втората година – 1000-1800 кг/дка (средно 200-600 г/растение). Правят се две коситби на сезон, през лятото – обикновено през юни и есента – през октомври. От 1000 кг зелена маса на имортела се добива между 0.75 и 3.5 литра масло.

Поръчва се до началото на май, засажда се през септември,

„Безсмъртничето може да се засажда по всяко време, особено когато разсадът е заложен в тарелки с торф, както практикуваме ние. Но опита през последните две години ни показа, че най доброто време е след 15 септември особено когато условията се неполивни.“, коментираха за „Агрозона“ от „Интермед 1“. За разлика от лавандулата разсада е жив и му трябва време да се вкорени и после спокойно да заспи. Особено в Добричкия регион, където ако не се вкорени добре или се засее късно има опасност от изтегляне. Препоръчваме 2600 растения в декар, за да може да се прибира с лавандулокосачка. За по малки масиви, които се предвижда да се прибират на ръка могат да се сложат до 4800 растения.

„В заключение бих казал , че успеха на българското Безсмъртниче ще дойде само ако се направи по-конкурентен продукт от този който е масов на Балканите- от Босна и Хърватска и се доближи до корсиканското качество. За да стане готов разсада за септември, трябва да се поръча максимум до началото на май.“, каза още Методи Стефанов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама