Великобритания се връща към „имперските мерки“

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Производителите и търговците на храни във Великобритания може скоро да използват старите имперски мерни единици като паунд, унция, фунт, ярд и галон. Вероятно това ще стане през 2019 г., след като Великобритания излезе от Европейския съюз, съобщи държавния секретар на Министерството на околната среда, харните и селските райони Андреа Лийздъм. Според нея Великобритания може използва мерната единица „чаена лъжица“, с която лесно се демонстрира колко захар се използва в производството на храни.

След Brexit правителството на страната може да направи ревизия и на правилата за етикетиране на храните, по думите на Андреа Лийздъм.

„След като напуснем ЕС ще имаме възможност да проучим възможностите за промяна на правилата така, че да бъдат по-добри за Обединеното кралство. Ако това е свързано с промяната на единиците за тегло и течности, ще обмислим тези възможни промени в бъдеще.“, каза тя цитирана от The Telegraph.

Етикетите ще бъдат различни

Едно от предимствата от излизането на Обединеното кралство от ЕС би била свободата да създаваме свои правила за етикетиране на храните, заяви министър-председателят на страната Тереза Мей през октомври миналата година. ^436DD9EC3671982F5BEDAE5D0D2C8CBB15204FB8DF7E7856F7^pimgpsh_fullsize_distr„Ще бъдем напълно независима, суверенна държава, която вече няма да бъде част от един политически съюз с наднационални институции, които имат върховенство над нашите национални парламенти и съдилища. А това означава, че отново ще имаме свободата да взимаме сами решения по различни въпроси – от това как да етикетираме храната си до това как да контролираме имиграцията.“ , каза тя. В момента само бирата, сайдерът, млякото и ценните метали се продават в търговската мрежа според имперската система от мерни единици. Производителите са длъжни да използват метрични мерки – грам, килограм или литър в производството и продажбата на опаковани или насипни храни.

Права и задължения

Според действащите в момента правила, договорени между Обединеното кралство и ЕС, имперските мерки може да бъдат използвани заедно с метричните, но не може да се открояват.

Ключовата дума е свобода, подчертава Уоруик Кернс, говорител на Асоциацията за британските мерни единици и мерки. „В продължение на стотици години хората в Британия бяха свободни да купуват и продават с каквито мерни единици пожелаят. Ако искаха да използват имперските, можеха да го направят, ако искаха да използват метричните, можеше. Никой не е пострадал, нито е бил ощетен от това.“, казва той и допълва: „През януари 2000 г. тази свобода беше отнета. Търговските обекти бяха проверявани, собствениците санкционирани. Честни търговци се превърнаха в престъпници.“ Според търговците случилото се е лудост и всички очакват отново да си върнат свободата.

Официално имперските единици се използват само в 4 страни в света: Либерия, Мианмар, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия и САЩ. На практика обаче метричната система е доминираща в Либерия и Мианмар.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама