Как да се отървем от мъх и лишеи по овощните дървета?

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Овощните дървета, покрити с мъх и лишеи имат бавен растеж, раждат лоши плодове, а с течение на времето техните клони изсъхват и умират. Освен това засегнатите места създават благоприятна среда за настаняване на вредителите.

почистване
Клоните се почистват с четка или парче зебло.

Кога да защитим дървета?
Почистването на дърветата трябва да бъде направено в началото на пролетта, обикновено през март, когато пъпките не са набъбнали или разтворени или в края на есента, през ноември, когато плодовете са прибрани.

Обработка на клоните

Необходимо е да приготвите 5%-ен разтвор железен сулфат в пропорция 50 г на 1 литър вода и с него да обработите засегнатите стволове и скелетни клони на дърветата. Една седмица по-късно, лишеите и мъховете започват да падат сами. Ако по повърхността на дърветата са останали люспи лишеи и мъхове, трябва да се отстранят механично.

Може да се направи с дървена шпатула, малко по-твърда четка или парче старо зебло. При почистване на плодните дървета не използвайте метални четки,

метална четка
Почистването с метална четка може да увреди дървото фатално.

защото ще наранят кората. Изпадналите лишеи и мъхове се събират и унищожават.

При силно засегната градина

Ако вашата градина е силно засегната и почти всички дървета са покрити с лишеи и мъхове, е необходимо да се направят санитарни сечи преди почистване.

Тъй като някои дървета и клони може да са толкова сериозно засегнати, че почистването е безполезно и ненужно. Не забравяйте да правите всяка година да правите прореждане на короната. Това има допълнителен положителен ефект върху притока на въздух и светлина. Така влагата в короната е много по-малка и не се развиват мъхове и лишеи.мъх и лишеи 2

След резитбата, дървото отново се обработва с меден сулфат, като 350-500 грама меден сулфат се разтваря в 10 литра вода. Разтвора се приготвя по следния начин – към сухата смес се прибавя малко количество топла вода за да се разтвори, а след това се добавя студена вода, докато се постигне желания обем.

Чистим веднъж на пет години

Този начин на третиране и обработка на дърветата с тази концентрация на разтвора се прави веднъж на пет години, но понякога това е напълно достатъчно за да се отървете от лишеите по дърветата.

След почистването на мъховете и лишеите трябва да се направи варова замазка на стволовете на дърветата. Белосването трябва да се направи в сухо време (през есента или в варосваненачалото на пролетта), когато температурата на въздуха е не по-ниска от 2 градуса. Преди това обаче трябва да се обработят всички рани по дърветата с овощарска замазка. Всяка година проверявайте дърветата и тяхната кора, а когато се появят малки участъци с мъх, те трябва да се почистят внимателно.

 

Още за работата в градината:

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама