Реките и езерата замръзват с около 6 дни/век по-късно

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Средната дата на замръзване на реките и езерата през последните 150 години закъснява с около 6 дни/век, докато датата на топене на ледовете настъпва със 7 дни/век по-рано. Това каза за “Агрозона” проф. Веселин Александров от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН.

“Климатът на Земята винаги се е променял. Последният ледников период е приключил преди около 10 000 години и климатът е станал по-мек. В наши дни площта на снежната покривка е намаляла в повечето региони от света, особено през пролетта. Максималната продължителност на периода, през който Земята е замръзнала, е намаляла с близо 10% през втората половина на ХХ-и век.”, каза проф. Александров.

“От 1970-те години насам в Европа средната годишна температура се е повишила с 0,8° – 1,0°C, а последните две десетилетия са били най-топлите на континента. От началото на XX-ти век насам валежите над Северна Европа са се увеличили с повече от 30%, докато валежите в някои региони от Южна Европа са намалели с около 20%.”, допълни той.

Анализите на учените показват, че повишението на температурите на въздуха в Европа през XX-ти век е било най-голямо в сравнение с предишните векове през последните 1000 години. За 100 годишния период 1916-2015г. средната глобална приземна температура на въздуха се е увеличила с около 0,8С. Скоростта на увеличение на средната глобална температура на приземния въздух от 1970-те години насам е близо три пъти по-голяма от скоростта на нарастване на температурата на въздуха през целия XX-ти век. Над 15 от последните 20 години са измежду най-топлите за периода след началото на редовните инструментални метеорологични наблюдения, т.е. след около 1850г. 2009г. е между 10-те най-топли години, а десетилетието 2000-2009 г. е по-топло от предходното (1990 – 1999г.), което от своя страна е по-топло от 10-годишния период преди него (1980-1989 г.).

В Европа изминалата 2016 г. е сред най-топлите години. От 1970-те години насам, продължителността и интензивността на засушаванията са се увеличили над обширни територии, особено в тропиците и субтропиците, каза още проф. Александров.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама