Възходящите ценови трендове при зърнените култури трудно ще се задържат в следващите месеци

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

През декември 2016 г. в България започна по-голямо увеличение на цените на основните 5 зърнени и маслодайни култури, средно с около 5% на месечна база. Това се дължи на обичайното поскъпване на тези култури по това време на годината и на продължаващото отслабване на еврото. Продължаване на възходящите ценови тенденции в следващите месеци обаче ще бъде доста трудно, заради рекордните запаси и идващите новини за силна реколта в южното полукълбо. Прогнозата е на експертите от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).

zarno

В следствие на силната реколта при пшеница през настоящата 2016/17 се очаква от страната да бъде изнесено над 3,4 млн.т. До януари, 2017 са изнесени около 3,1 млн.т. Рекорден за последните 20 години е износът на пшеница през 2013/14 г. – 3,8 млн.т. Засега по-слаби темпове на износ се отчитат най- вече при слънчогледа, където до януари, 2017 са изнесени около 170 хил.т, а се очаква износът за достигне 640 хил.т. Забавяне на износа има и при царевицата, където предвижданията на САРА са износът да достигне над 1,4 млн.т през 2016/17 год, а към момента е изнесено около 50% от тези обеми.

От началото на 2017 г. на местния пазар има продължаващ ръст в цените на зърнено-маслодайните култури, като причина са идващите съобщения за загубени посеви в следствие на измръзвания в Източна Европа и засушаване в Аржентина.

Засега най-слабо върви възстановяването на световните цени при пшеница, където на годишна база цените са с 23% по-ниски. Цените на пшеница бележат 10 годишен отрицателен рекорд. Причина е, че за последните 4 години търсенето е нараснало с около – 6,9% , а предлагането е скочило с 14,3%.

1

Световните прогнози за реколта 2017/18 вещаят нови рекорди на производство при зърнено-маслодайните култури. Русия увеличава с 600 хил. ха. засятата площ, която ще достигне 80,1 млн.ха. 65% от тази площ ще бъде засята през пролетта, като опит за увеличение ще има при царевицата, с около 5%.

Европейската рафинерна индустрия за биодизел започва да се пренастройва да работи с хидрогинирано палмово масло (HVO) вместо с европейско рапично масло, най-вече заради по-изгодните цени. На международните пазари се забелязва движение от новата година, като американските фермери се насочват към повече соя и царевица за сметка на пшеницата, вероятно ценовия бум при рапицата ще бъде обърнат, а слънчогледа и царевицата ще бъдат по-печеливши.

2

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама