ЕС пуска навигационната система Galileo

Кирил Александров
Кирил Александров
5 Минути

Днес Европейският съюз пуска в действие глобалната навигационна система „Галилео“. След 17 години работа по нея тя ще заработи за гражданския сектор. Досега европейските фермери използваха системата EGNOS, която работи с три сателита, позиционирани в космоса и е алтернатива на американската GPS и руската GLONASS.

„Галилео“ ще премахне някои пречки пред точното излъчване на сателитните сигнали, с които се осъществява прецизното земеделие. Така фермерите ще могат по-точно да определят от какви количества продукти за растителна защита имат нужда, къде да ги прилагат, ще имат възможност да увеличат добивите си с по-малко средства.

benefits_nitrate_removal_tractor
Прецизното земеделие помага на фермерите да намалят разходите си

Употребата на системата EGNOS съкращава с 30% разходите за органично земеделие, според данни на Европейската комисия. По преценка на експертите благодарение на нея приходите от земеделие ще се увеличат с 18,3% в периода 2013-2023 г. Понастоящем 72% от фермерите в ЕС разчитат на прецизно земеделие чрез системата EGNOS.

Системата ще е полезна в извънредни ситуации, при които понастоящем е необходимо повече да бъде намерен човек, подали сигнал за бедствие от радиомаяк, съвместим с „Галилео“. Сега времето за откриване ще се съкрати само до 10 минути. Тази услуга в бъдеще следва да бъде подобрена, като подателят на сигнала за бедствие ще бъде уведомяван, че е локализиран и че помощта пристига.

“Галилео” в новите трактори

Посредством публично регулираната услуга „Галилео“ също така ще подпомага публичните органи, като службите за гражданска защита, службите за хуманитарна помощ, митническите служители и полицията. Тя ще предоставя много стабилна и напълно кодирана услуга за правителствените ползватели при национални извънредни или кризисни ситуации, като терористичните нападения, за да се осигури непрекъснатост на услугите.

geo
Свързаността на света става все по-тясна

От 2012 г. насам общо 240 000 трактора са били снабдени със системата EGNOS. Очаква се с подобрението на услугата на все повече машини да бъдат инсталирани навигационни системи. От 2018 г. „Галилео“ ще присъства във всички нови модели автомобили, продавани в Европа, предоставяйки подобрени навигационни услуги на редица устройства и предоставяйки функционалност на системата за реагиране при извънредни ситуации eCall. Особено голяма полза от подобрената точност на местоположението, предоставяно от „Галилео“, ще имат хората, използващи навигационни устройства в градовете, където спътниковите сигнали често могат да бъдат блокирани от високите сгради. Досега на пазара вече е наличен първият смартфон, поддържащ „Галилео“, от испанския производител BQ, като се очаква да последват и други производители. Това ще позволи също така на разработчиците на приложения да изпитват идеите си на базата на действителен сигнал.

Посредством високоточните си часовници „Галилео“ ще направи възможна по-устойчивата синхронизация на времето при банковите и финансовите трансакции, телекомуникациите и енергоразпределителни мрежи, като интелигентните мрежи. Това ще помогне те да работят по-ефективно.

Заедно с GPS

Обявяването на първоначалните услуги означава, че спътниците и наземната инфраструктура на „Галилео“ вече са в оперативна готовност. Тези сигнали ще бъдат много точни, но няма да са налични непрекъснато. Поради това през началния етап първите сигнали на „Галилео“ ще се използват съвместно с други спътникови навигационни системи, като GPS.

images

През следващите години в орбита ще бъдат изведени нови спътници, за да се разшири спътниковата група на „Галилео“, което постепенно ще подобри наличността на сигналите в световен мащаб. Спътниковата група се очаква да бъде пълна до края на 2020 г., когато „Галилео“ ще достигне пълните си експлоатационни възможности.

18 спътника за Галилео

„Галилео“ е европейската глобална спътникова навигационна система. Тя предоставя широк набор от най-съвременни услуги за определяне на местоположението, навигация и времеуказване на потребителите в целия свят. „Галилео“ има пълна оперативна съвместимост с GPS, но ще предлага по-голяма точност и по-надеждно определяне на местоположението за крайните потребители.

В момента спътниковата група на „Галилео“ се състои от 18 спътника, като всички вече са на орбита. Пълната спътникова група е предвидена да се състои общо от 30 спътника и се очаква да бъде завършена преди края на 2020 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама