МЗХ регистрира окрупняване на животновъдните ферми

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Видими тенденции на окрупняване в говедовъдството, овцевъдството и козевъдството отчита Министерство на земеделието и храните в публикуван доклад за последните две години от управлението си. През 2015 г. е постигнат ръст в броя на животновъдните стопанства, както и на отглежданите в тях животни, увеличен е средният брой животни по видове и категории (от 20 до 78%) Значително нараства броят на стопанствата със 100 и повече животни при млечните крави и с над 300 при овцете-майки. Налице е ръст в броя на животните от месодайно направление.

Увеличават се стопанствата и животните под селекционен контрол. Стопанствата в говедовъдството нарастват със 118%, а животните в тях – с 95%. При  овцете и козите ръстът на стопанствата е 171% и на животните – 56%.

Налице е увеличение на постъпило за преработка общо количество мляко с 8,7%.

Данните за кампания 2016  за директните плащания показват засилен интерес към участие в схемите за директна подкрепа за животни, плодове и зеленчуци. Спрямо предходната кампания е налице нарастване на заявените площи с трайни насаждения с 52,6%, със зеленчуци – със 120,6%, с оранжерийни зеленчуци – с 16,5%. Броят на общо заявените за подпомагане крави по всички схеми се увеличава с 10,5%, а на заявените овце-майки и кози-майки – с 15,2%.

Над 90% е усвояемостта на финансовия ресурс при обвързаната подкрепа по директните плащания през 2015 г. Подкрепата се фокусира върху най-уязвимите и недофинансирани сектори – плодове и зеленчуци (полско и оранжерийно производство) и животновъдство, като се прилага максимално възможния, съгласно европейското законодателство размер – 13% от общия финансов пакет за директни плащания. Реколтираните площи с плодове нарастват с 35%, а със зеленчуци – с 15% на годишна база.

През 2015 г. за първи път са приложени 10 нови схеми за обвързано с производството подпомагане в секторите „Животновъдство“ и „Плодове и зеленчуци“. От МЗХ отчитат, че кампания 2015 започна успешно да се прилага многопластовата структура на директните плащания, включваща няколко схеми за директна подкрепа в областта на растениевъдството – Схема за единно плащане на площ; Схема за „зелено плащане“; Схема за преразпределително плащане (прилага се от кампания `2014); Схема за дребни стопанства; Схема за млади земеделски стопанства. Интересът към кандидатстване по схемите е значителен, а финансовият ресурс се усвоява във висока степен – над 95%.

През август 2016 г. пред Европейската комисия са нотифицирани схеми за обвързана подкрепа в животновъдството и производството на плодове и зеленчуци, които ще се прилагат през периода 2017-2020 г. Предложенията за нови схеми се основават на необходимостта от по-голяма справедливост при разпределяне на средствата между отделните производствени направления, отчитайки тяхната специфика, както и за преодоляване на несъответствията в подпомагането за различните по размер стопанства.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама