Хризантемите – ярка експлозия в края на есента

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Последните цветя са най-красиви, с тях градината казва сбогом на всички след пищния парад, който е минал през лятото и се готви за посрещане на студената зима. И точно когато повечето растения се уморят да цъфтят и се готвят да дългия снежен сезон, хризантемата продължава да ни радва от градини и тераси.

Китайците са култивирали хризантемите преди 2 500 години, а в Европа те са попаднали през 1790 г. Само 10 години след това са въведени първите 10 сорта. В наши дни съществуват повече от 650 разновидности. В Япония и Китай това цвете не е известно само като магическо растение, което е упоменато в древните поверия, но и активно се използва в кулинарията. На Изток, придават особено значение на различните цветове на хризантемата и ритуала на поднасяне. Това е едно от любимите цветя на японците, важна част от тяхната култура и символ на дълголетие. Преди години растението се е използвало и за лекарствени цели.

Хризантемите не са особено взискателни към почвата, но имат претенции към мястото, което им се определя в градината. Най-добре е да им отредите слънчево петно. Периодично ги подхранвайте с подобрители. За стимулиране на разклоняването и цъфтежа, прищипвайте стъблата. По-голямата част от хризантемите формират високи храсти, някои от които могат до достигнат и до 2 м, затова трябва да се поддържат изправени. Това най-лесно стана с обикновени дървени или метални пръчки и мрежа.

hrizantemiСамотни или в пъстра компания

В градината, хризантемите са подходящи за миксбордери. С тяхна помощ ще образувате различни цветни петна. Може да ги комбинирате с астри, или да ги засадите поединично като солитери в средата на участъка. Ниските сортове, са подходящи за бордюр около градинската пътечка. Традиционните им партньори, цъфтящи в края на сезона са ехинацеята, рудбекията, седумът, гергината, анемонето, също и елегантните треви. Изсушените цветове, са походящи за аранжиране на зимна композиция.

На балкона е идеална за фон

Блатната хризантема може да се използва като съпътстващо или ампелно растение. Може да се засее като бордюрно растение по края на лехата или на групи в предната част. Ако градината ви е малка, може да поставите блатната хризантема около оградата. Това растение обича слънчевото местоположение и леко увлажнената почва. Блатната хризантема е устойчива на вятъра. В балконски сандъчета е идеална компания на по-шарени и пищни растения.

Хващат се лесно от семена или резници

Хризантемите се размножават със семена, резници или деление на храста. Даже да откъснете филиз с пъпки от букета потопен във вода и го посадите в почвата, скоро той  ще даде нови листенца. За да размножите хризантемата чрез деление на храста, през пролетта трябва да изкопаете част от растението с корени. Възрастните храсти, се нуждаят от деление на всеки 3 години, противен случай цъфтежът няма да е пищен и силен.img_20161020_183600

Размножението на блатната хризантема става със семена през март и април. Прорастването им става при температура от 15-18 градуса. Най-удивителното свойство на това растение е да дава множество посеви от самозасяване. Засаждането в контейнери трябва да стане след като премине опасността от замръзвания, на разстояние 25-30 см. Почвата в контейнерите се поддържа леко увлажнена и до средата на август ежеседмично растенията се подхранват с течен тор.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама