БДЗП: Няма отрицателна тенденция в популацията на лешояди в България

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

През последните години отрицателната тенденция в популацията на белоглавия лешояд в България е преустановена. Въпреки това за последните 30 години тя е намаляла с повече  от 80%. Данните от мониторинг, на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) показват, че в края на 80-те години размножаващите се двойки са били едва 13, докато през последните години се наблюдава постепенно увеличаване на популацията с отчетен през настоящата година максимум за България от 75 двойки. От БДЗП работят по опазването на този емблематичен вид още от създаването си.

В миналото в България са гнездили четири вида лешояда – брадат, черен, белоглав и египетски. Днес могат да се видят само белоглавият и египетският лешояд. Опазването на белоглавия лешояд е една от най-успешните дейности на БДЗП. Основните заплахи за вида, са нелегалнотo използване на отрови, токовите удари от необезопасени електрически стълбове, унищожаване на местообитанията му, безпокойство и бракониерство.

Международният ден на лешоядите се отбелязва на 3 септември. На 16-и септемри в Русе денят ще бъде отпразнуван в Регионалния исторически музей, като ще бъдат организирани 6 ателиета за деца за изработка на маска на египетски лешояд, макет на змия, лалугер, охлюв, костенурка и таралеж, както и пиеса, посветена египетския лешояд и прожекция на кратък филм, като посетителите могат да видят и макет на ниша на вида с фигура на млада птица в реален размер.

Непопулярни сред съвременното общество, тези величествени и древни птици от хилядолетия насам са смятани за свещени. Екологичната роля, която лешоядите имат в природата, предоставя незаменима услуга за останалия жив свят – те са санитарите на природата, които спират разпространението на заразни болести по животните и хората, като по този начин се превръщат в своеобразни носители на живота, не – на смъртта. Съществуват научни изследвания, според които лешоядите, чрез своята дейност предоставят на обществото екологични услуги на стойност над 100 млн. евро годишно.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама