Доматът заема челно място в износа на Турция

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Доматът заема челна позиция в износа на Турция с количества от 315 000 тона през първата половина на 2016 г. Това показват данните на статистическия институт в страната. Чери доматите заемат второто място с 51 000 тона, следвани от лимоните със 160 000 тона, портокалите със 185 000 тона, пипера с 67 000 тона, мандарините със 116 000 тона, грейпфрута със 124 000 тона, нарът със 75 000 тона и тиквички с 42 000 тона.

Дестинациите за турския износ на плодове и зеленчуци се подреждат така: Ирак със 155 млн. щ.д., Германия със 110 млн. щ.д., Русия с 92 млн. щ.д., Румъния със 70 млн. щ.д., Украйна с 52 млн. щ.д., Беларус с 48 млн. щ.д., Саудитска Арабия с 41 млн. щ.д., Грузия с 40 млн. щ.д., България и Нидерландия с 26 млн. щ.д.

Най-големият вносител през първата половина на 2015 г. е била Русия, с внос от Турция на стойност 451 млн. щ.д. Наложеното ембарго върху вноса на турски плодове и зеленчуци обаче значително сви търговията.

Най-големият вносител на домати от Турция е Беларус. Германия е най-големият клиент за турски череши и зелен пипер, а иракчаните предпочитат портокали и мандарини. Русия е внасяла предимно лимони, помело, тиквички и патладжан. Румънците са купували ягоди, червен пипер и краставици.

Година на парадоксите в България

У нас зеленчукопроизводители бяха притеснени от големия внос на зеленчуци от Турция, който подбива цените на българското производство, но подобряването на отношенията между южната ни съседка и Русия доведе до това, че всички турски зеленчуци се насочиха към Русия, каза Николай Недялков, председател на Асоциацията на зеленчукопроизводителите в Бургас, цитиран от радио „Фокус”-Бургас .

“В края на юли и началото на август по начало цените са изключително ниски поради това, че ранното полско производство и оранжерийното се засичат. Поради отпускарския сезон не се купуват зеленчуци за зимнина и понякога липсват продажби. В момента цените са ненормално високи.”, обяснява той и добавя , че като климатични дадености годината е благоприятна и реколтата е добра.

По думите му годината се очертава като година на парадоксите по отношение на цените. Според него зеленчукопроизводството в България се е запазило само в слънчевите оранжерии. “Тогава нашата стока би трябвало да е най-скъпа, но цените бяха много ниски. Около 0,80 лв. бяха хубавите домати на борсите”, каза още Недялков.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама