Евродепутати предлагат директен подход при финансирането за планинските региони

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Евродепутати предложиха европейско финансиране да бъде насочено директно към планинските региони на Европейския съюз така, както в момента има финансиране за селските райони. Идеята е на авторите на доклад, приет наскоро в Европейския парламент, относно нуждата от целенасочена политика и финансиране за планинските региони.

Планините имат потенциал да създават работна ръка, да пазят традиции и да помагат за по-доброто обществено и лично здраве. Това заяви Момчил Неков, евродепутат от групата на социалистите и демократите, по време на 19–та научна конференция „ЕкоМаунтин-2016“ на тема: „Екологични проблеми на планинското земеделие“. Събитието се проведе в гр. Троян и се организира от Института по планинско животновъдство и земеделие, съобщават от пресцентъра на евродепутата, който представи и предложения от наскоро приетия в Европа доклад относно Политиката на сближаване в планинските райони на ЕС.

Европа стимулира биологичното земеделие, като за България се предвиждат близо 114 млн. евро и този ресурс може да се използва за развитие на сектора. С европейско финансиране производители могат да насочат енергия в изграждането на производствени мощности за преработката на суровина като билки и горски продукти, добити в съответния район, каза още Момчил Неков. В края на август се очаква и приемът по мярка 9, която ще позволи производители на един и същ продукт да обединяват производствени процеси. „Както се убеждавате, Европа предоставя много възможности за инвестиции в планините и трябва да се намери начин това да достигне земеделците точно в планинските региони”, коментира той.

Евродепутатът обърна внимание и на европейските схеми за качество и по-конкретно на схемите за географските указания. „Миналата година аз стартирах кампания „Да защитим българския вкус“, в рамките на която аз и моят екип идентифицираме български продукти, които могат да бъдат защитени по схемата за географски указания на ЕС.”

В края на своето изказване, Момчил Неков сподели, че по негова инициатива в наскоро приетия доклад за политиката на сближаване в планинските региони е  била подчертана ролята на научните институти, свързани с планинското земеделие. „Включително и тези, които вие представлявате тук. Вярвам, че без вас и вашия принос планинското земеделие няма да бъде това, което е. Лично ще настоявам за целево финансиране за Института по планинско животновъдство и земеделие тук в Троян”, завърши евродепутатът.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама