Намаляващ брой сделки и високи цени на земеделската земя през 2015 г. в община Сливо Поле

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Намаляващ брой сделки и високи цени бяха най-отличителните белези на пазара на земеделски земи в Община Сливо поле през отминалата 2015г, по нформация на RuseInfo.net.

Най-съществено раздвижване на имотния пазар наблюдавахме през лятото, когато в някои землища конкуренцията между арендаторите достигна връхна точка. Най-високи бяха офертите в близките до река Дунав села Бръшлен, Бабово и Ряхово. Нивите там се продаваха между 1100 и 1300 лв./дка, като за отделни по-големи и свободни парцели сделките се сключваха на рекордни за Русенска област нива. При маломерните парцели (под 5-6 дка) предлаганите цени са доста по-ниски.

Високите качества на почвата в гореизброените землища, както и добивите, които се доближават, а и на места превишават тези в съседната Силистренска област накараха много от купувачите да бъдат по-щедри в предложенията си за покупка на земеделска земя в този перспективен регион. По тази причина в тези землища беше наблюдавана и най-активната търговия за общината.

Малко по-ниски бяха цените и броя на сключените сделки в Малко Враново, Голямо Враново и общинския център Сливо поле. Там нивите се купуваха между 1000 и 1200 лв./дка, като отново през втората половина на 2015г. преобладаваха по-високите оферти.

В землищата на Кошарна, Стамболово и Черешово наблюдавахме и най-съществен ръст в цената на земята, а именно от 950 лв./дка през 2014г. до средно 1150 лв./дка в края на 2015г. Най-ниски отново останаха офертите за нивите в Юделник – около 1000 лв./дка, но тук и преобладаващата категория на земята е по-ниска (основно пета) и повечето имоти са ангажирани с 5- и 10-годишни договори.

Като цяло за Сливополска община 2015г. донесе за собствениците на земеделска земя ръст в цените на имотите им средно около 15%. В близко време се очаква задържане на нивата, както евентуално и лек спад в някои силно „надувани” райони. Аргументите за това са, че въпреки 10% -ния ръст при рентите в региона, доходността от нивите тук е малко по-ниска от средната за областта.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама