90% от нивите у нас ще имат защита от градушки, ако ги пазят и самолетите

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

В  България защита от градушки се осъществява на 22 млн.дка, до началото на 2019 г. защита от градушки е имало на територия от 17.2 млн. дка, от които обработваемите земи са 11 млн. декара в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Сливен. През тази година са открити два нови командни пункта и 62 нови ракетни площадки в област Хасково и Подбалканските полета. По този начин общият брой на ракетните площадки стават 262, а защитаваната територия достига близо 22 млн. декара, от които обработваеми са 14 млн. дка. Това стана ясно днес от отговора на земеделския министър Десислава Танева на депутатски въпрос за противоградовата защита по време на парламентарният контрол.

По данни за 2018 г. обработваемите земи у нас са близо 40 млн. дка, което означава, че защитени от градушки са близо 35 на сто от всички ниви. Над останалата част от страната обаче не могат да се извършват активни действия по градозащита.

От началото на активния сезон до петък са проведени 208 активни въздействия и са изстреляни 8 859 противоградови ракети. За това време има нанесени поражения върху 1000 дка, които попадат в обхвата на защитата. Пострадалите ниви, които се намират извън обхвата на противоградовата защита са 94 хил. дка.

Предвижда се след приемане на закон, регламентиращ реформа в системата на противоградовата защита у нас да бъде въведен и самолетен способ за защита от градушки. По този начин ще бъдат покрити 90% от земеделските земи. През последните две години държавата инвестира 13 млн. лева, като се предвижда и въвеждането на две нови радарни станции в района на Шумен и село Ярлово. “След приемането на закона, който ще уреди и споделеното финансиране със земеделските стопани, защото без това няма как да има национална защита, резултатите от щетите ще бъдат съвсем различни”, категорична е Танева. Тя уточни, че за този сезон има осигурени ракети за градозащита, а заплатите в системата се изплащат редовно.

На репликата на депутата Пенчо Милков, който твърди, че над нивите в Добруджа не се прави никаква градозащита, въпреки че е житницата на България, министър Танева отговори, че приемането на Закона за градушките е забавено, защото именно земеделците от Добруджа са обявили стачна готовност при внасянето на документа в НС, тъй като трябва да плащат такса за градозащитата. “Имаме обаче амбицията този дебат да бъде приключен, макар че не всеки ще е много доволен, защото става дума за съфинансиране”, каза още министър Танева. и сезон има осигурени и ракети и редовно се изплащат работните заплати.

 

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА