Районите с АЧС в Европа се „разрастват постепенно“, заяви Европейската агенция по безопасност на храните (ЕОБХ) в последната си актуализация на болестта. Докладът, който се фокусира върху периода от ноември 2018 г. до октомври 2019 г., установява, че болестта бавно се движи в ЕС, главно в югозападна посока, като досега има общо девет засегнати държави. Те включват Полша, Латвия, Литва, Естония, Словакия, Белгия, Румъния, България и Унгария. Чехия вече официално е свободна от АЧС, въпреки че болестта е потвърдена като налична в съседна Словакия.
Хърватското министерство на земеделието обяви нови превантивни мерки, които всички стопанства трябва да предприемат, за да предотвратят появата на заболяването.
Установено е, че разпространението на болестта значително варира между държавите-членки, поради множество влияния, включително структурата на отглеждане на домашни свине, географските условия и характеристиките на популацията на диви прасета.
Според доклада, задните дворове представляват особено предизвикателство за програмите за ликвидиране на АЧС поради неконтролираното движение на прасета и хора, лошата биосигурност и идентифицирането на стопанствата.
Разпространението, опосредствано от хора, например между местните села, също се оказва черта на епидемията от АЧС в райони, където задните дворове са често срещани.
Докладът включва научно обосновани препоръки за регионите, които са засегнати от болестта или биха могли да бъдат засегнати. Той подчертава необходимостта от използване на комбинация от мерки, включително огради и наблюдение, но също и мерки за контрол на популацията на дивите свине.