Еврокомисар Мария Габриел откри ключово събитие за приноса на науката и иновациите към Зеления пакт

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Българският еврокомисар Мария Габриел е домакин на ключово събитие за наука и иновации в ЕС – Европейските дни на научните изследвания и иновациите, които се провеждат онлайн от 22 до 24 септември. Важен панел от събитието е посветен на приноса на научните изследвания и иновациите към реализацията на Зеления пакт.

В рамките на събитието независими експерти на високо равнище представиха своите предложения пред Европейската комисия за възможни мисии на ЕС по сериозни обществени предизвикателства като спасяването на повече животи от рак, устойчивостта на климата, възстановяването на океана и водите, климатично неутралните градове и здравето на почвите.

„Идеята на мисиите на ЕС е да се справят с тези обществени предизвикателства по нов начин: целенасочено, ограничено във времето и с измерима цел. Тези мисии обединяват политиките и инструментите като последователен, обединен подход, за да осигурят силно въздействие върху обществото и да стимулират дългосрочни, системни и градивни  промени. Това е огромна амбиция, която планираме да изпълним заедно за устойчива Европа за всички“, заяви Мария Габриел, комисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

Загрижеността, идеите и надеждите на европейците помогнаха да се формулират предложенията, за да се гарантира уместността и способността на мисиите да направят реална разлика.

Следните пет предложения за мисии бяха представени от независимите експерти, съветващи Комисията:

  • Грижата за почвата е грижа за живота
    Целта е, до 2030 г. поне 75% от почвите в ЕС да бъдат здравословни за производството на храна, за хората, природата и климата. Предложената мисия съчетава изследвания и иновации, образование и обучение, инвестиции и демонстрация на добри практики с помощта на „Живи лаборатории“ (експерименти и иновации в лаборатория на полето) и „Фарове“ (места за демонстриране на добри практики).

Целта е, до 2030 г. Европа да бъде подготвена за климатични смущения, да се ускори трансформацията в устойчива на климата и справедлива Европа.

  • Мисия Морска звезда 2030: Възстановяване на океана и водите
    Цели са свързани със запълване на пропуските в знанията, възстановяване на морските екосистеми и ресурси, нулево замърсяване, декарбонизация на синята икономика и преустройство на управлението. Тези взаимно подкрепящи се цели ще дадат възможност за регенериране на водния цикъл като цяло.
  • 100 климатично-неутрални градове до 2030 г.
    Цели до 2030 г.: 100 европейски града да бъдат подкрепени в тяхната системна трансформация до климатична неутралност до 2030 г. Тези градове могат да се превърнат в иновационни центрове, благоприятстващи качеството на живот и устойчивостта в Европа.
  • Побеждаването на рака: Мисията е възможна
    Целите до 2030 г. са: над 3 милиона души да живеят по-дълго и по-добре: да се постигне задълбочено разбиране на рака, да се оптимизират диагностиката и лечението, даима осигурете равен достъп до тези възможности в цяла Европа.

Комисията ще обяви окончателно избраните мисии в края на 2020 г. Мисиите ще стартират през 2021 г. като част от Horizon Europe, новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации. Гражданите на ЕС ще продължат да участват във всички фази на тяхното прилагане.

Съветите от експерти, които работят по мисиите обсъдиха темите със заинтересованите страни, както и с гражданите, като се запознаха с техните очаквания и нужди чрез поредица от събития в държавите-членки на ЕС.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА