60 двойки бели щъркели гнездят в Добричко

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути
В област Добрич има около 60 двойки бели щъркели. Това сочи преброяването на гнездящите птици през 2015 година. По думите на Михаил Илиев от Дружеството за защита на птиците това е една от най-ниските числености на ниво област в страната, предаде dobrichonline.

Подходящи местообитания

„Добруджа е един безовден район, почти няма никакви влажни зони, микроязовири и течащи води, а щъркелите търсят именно такива местообитания и се заселват в близките населени места, главно заради храната. Въпреки че са адаптивни към различните типове храна, те предпочитат най-много земноводни влечуги. Определени двойки са специализирани да се хранят с гризачи и насекоми. Почти няма населени места в региона, в които има една или две двойки щъркели” –сподели той.

Илиев допълни, че селото с най-много гнездящи щъркели в областта е Ново Ботево, то е погранично село между община Добричка и Каварна. Там са се заселили между 6 и 8 двойки, като броят им варира през годините.

Увеличение на броя щъркели в страната

„Наблюдава се увеличение на вида в страната с около 500 в сравнение в предходното преброяване през 2005 година. Към 2015 са около 5500 двойки. Това е една трайна тенденция за увеличаване на числеността на птиците. В нашата област популацията е сходна с тази през 2005 година – 60 двойки” – каза още Илиев.

В края на юли месец предстои излитането на малките от гнездата

бебе, опасност, Agrozona.bg

„Обикновено щъркелите имат от 2 до 4 малки. Всяка година ги отглеждат, като понякога е възможно да е само едно, а понякога 5. Всичко зависи от конкретната година, какви са възможностите за набавяне на храна, от което зависи колко малки ще могат да изхранят. Имали сме случаи и на 5 малки и на едно, а дори понякога да са неуспешни и да не успеят да създадат поколение” – сподели още природозащитникът, който е категоричен, че в момента младите щъркели се намират в критичен период – предстои им първия полет.

Това най-често се случва в дните след 20-22 юли до първите дни на август. Тогава малките правят първия си полет, като преди да полетят те дни наред правят сухи тренировки в гнездото, като размахват криле и се вдигат до един метър над него. Тренират мускулатурата на крилете си, за да бъдат подготвени за първия си полет извън гнездото” – каза още той.

Възможно е големите птици да се озоват в двора ви след първия си полет

„Хубаво е хората да наблюдават птиците и да следят дали малкото се вижда и ако липсва повече от няколко дни да го потърсят. Младите птици се различават лесно от възрастните по цвета на човката и краката. Той не е червен както при възрастните, а е черен. По размер младите са като възрастните, почти нямат  разлика. Ако има случаи млади птици да бъдат намерени, ранени, със счупени крила и изнемощели, е добре хората да потърсят Центъра за защита на природата и животните в Добрич или РИОСВ във Варна, която като държавна институция може да помогне на бедстващи или ранени защитени видове птици. Това е най-разумния начин, защото човек дори  да ги хване, не виждам с какво би могло да им помогне, освен да ги премести, за да не са в близост до други животни, които биха могли да им навредят. Тогава може да се изведе щъркела на открито, на ръба на населеното място, в нива. Няма как да се качи отново в гнездото, защото това трябва да се извърши с висока вишка, но пак е опасно, защото там тече ток” – сподели още Михаил Илиев.

За съжаление в този период също младите птици кацат на съседни стълбове до гнездото, които най-често не са обезопасени и могат да загинат от токов удар. Това се случва и при възрастните птици.

„Ако дълго време се наблюдава птица, която е неориентирана, е добре да се сигнализира и да й се помогне най-адекватно, за да се върне в природата. Младите птици в началото летят само в един определен периметър около селото и се връщат всяка вечер. Това, че ги няма за известно време, не значи, че няма да се върнат, но ако ден или два липсват, значи, че нещо се е случило и има някакъв проблем” – посочи още той.

Най-често малките успяват да излетят, самите птици разбират кога са достатъчно укрепнали, имат нужното оперение и са готови за полет.

Миграцията на птиците е чудо на природатаВелико Търново, РИОСВ Велико Търново, Agrozona.bg

„Много щъркели минават над нашия регион и могат да се наблюдават от обикновените хора. Това е един изключителен природен спектакъл. Миграцията на птиците е едно от чудесата на природата и е нещо, което се помни за цял живот” – заяви той.

На няколко места в областта има и черни щъркели. Те не живеят в населените места, дистанцират се от хората, възможно е да прелетят над градовете, но това са единични случаи.

„Като цяло белият щъркел е познат в цяла Европа, по-голямата част от цялата му популация е локализирана в Европа и е вид, който всички познават. Още децата в детската градина знаят за щъркелите, те са възпяти в редица песни и в много стихотворения. Те са неотменна част от нашата народопсихология като европейци. Най-големите популации са в централна и северна Европа. Счита се, че в Полша се размножават най-много видове диви щъркели. Вида е в добро състояние и се увеличава, дано тази тенденция продължи и да го виждаме все повече около нас” – каза в заключение Михаил Илиев от Дружеството за защита на птиците.

ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА