Само животни от племенното ядро на автохонните породи ще получават подпомагане по „Агроекология“

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Само животни от племенното ядро на автохонните породи ще получават подпомагане по „Агроекология“. Това предложение е прието от работна група, назначена със заповед на министъра на земеделието и храните Румен Порожанов. По време на последното си заседание органът прие „Методология за определяне на праговете за застрашените местни породи в Република България“. Проектът на документа е разработен от проф. д-р Васил Николов, председател на Селскостопанска академия и д-р Живко Дучев.

Сред членовете на работната група са зооинж. Силвия Василева, директор на дирекция „Животновъдство“ към Министерство на земеделието, храните и горите, зооинж. Георги Йорданов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството, проф. д-р Мая Игнатова, зам. председател на ССА, директори на дирекции и учени от институти в структурата на Академията, съобщават от пресцентъра на ССА.

След представяне на окончателния вариант на методологията, с отразени предложения на членовете на работната група и изчислените на нейна основа максимални прагове на застрашеност, проф. Николов предложи на работната група да обсъди няколко основни пункта, свързани с реализацията на методологията и опазването на застрашените породи, а именно:

  1. Определеният, на основата на методологията максимален брой животни, да формира племенното ядро (нуклеуса) на породата.
    2. 90% от животните от племенното ядро, при автохтонните породи, да са в основния ареал на породата, определен по исторически данни, от работна група от учени, назначена от министъра на земеделието и храните.
    3. В племенното ядро да се включват само чистопородни животни.
    4. В племенното ядро да се извършва само чистопородно развъждане, на основата на поддържаща селекция- стабилизиращ отбор по основните белези на породата.
    5. На подпомагане по мярка „Агроекология“ да подлежат само животните, включени в племенното ядро.
    6. При животните от застрашените автохтонни породи, извън племенното ядро, да може да се провежда прогресивен отбор, както и кръстосване, с цел подобряване на продуктивните качества на породата и повишаване на ефективността от нейното отглеждане

Работната група прие направените предложения.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама