5 страни настояват ЕС да въведе отново мита върху украинските селскостопански продукти

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Писмото от името на премиерите на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия е публикувано на официалната страница на полското правителство

Може да се наложи митата върху вноса на украински селскостопански продукти в Европейския съюз да бъдат въведени отново, ако притокът от продукти, който изкривява европейските пазари, подбивайки цените, не може да бъде спрян с други средства. Това заявиха премиерите на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия в писмо, адресирано до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, и публикувано на официалната страница на полското правителство, съобщи Ройтерс, цитирано от БТА.

В писмото премиерите на петте източноевропейски страни съобщиха, че мащабът на увеличението на вноса на продукцията, включително на зърнените маслодайни култури, яйцата, птичето месо и захарта, е бил “безпрецедентен”, и призовават за различни мерки за ограничаване на този внос.

Украинските черноморски пристанища на Украйна, един от най-големите износители на зърно в света, бяха блокирани след руската инвазия в страната през февруари миналата година. Властите в Киев намериха алтернативни маршрути за своя износ, минавайки през страни от ЕС като Полша, Румъния и България.

По данни на Световната търговска организация, публикувани в края на февруари, през 2022 г. украинският износ за България е скочил със 77,2 на сто, до паричен обем от 1,399 милиарда долара за месеците март-ноември 2022 г. спрямо същия период година по-рано. Силният ръст на украинският внос в България може да бъде частично обяснен и с вноса на посочените в декларацията продукти.

Заради логистичните затруднения пред Украйна, големи количества украинско зърно, които са по-евтино от съответните количества, произведени от страни членки на ЕС, са се озовали в централноевропейските държави, подбивайки цените на местната продукция и продажбите на фермерите.

В писмото премиерите призовават за различни мерки за ограничаване на изкривяванията на пазара, причинени от украинския внос, а при положение, че те не са успешни, би се наложило митата и тарифните квоти за украинските стоки да бъдат въведени отново.

“Нека подкрепим Украйна, но нека го направим мъдро и преди всичко нека поставим интереса на страната и полските фермери на първо място”, аргументира общото изявление полският премиер Матеуш Моравецки в свой туит.

Сред мерките, предложени в писмото, е съвместно решение между ЕС и Световната продоволствена програма е организация на ООН за борба с глада в света, за да се гарантира, че украинското зърно няма да попадне на пазарите на ЕС.

Те повториха призивите за отпускане на повече средства за фермерите и за по-бързо развитие на транспортната инфраструктура, за да се помогне с транспортирането на стоки от Украйна.

Петимата европейски лидери са призовали за промени в законодателството, свързано с вноса на селскостопански продукти, които биха помогнали за регулиране на обема и посоката на експортните потоци на селскостопански продукти.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА