5 проблемни сирена в търговските споразумения на ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Търговски партньори на ЕС като САЩ, Австралия или държавите от Меркосур се отказват да продават сирене и други селскостопански продукти, които са част от системата за географски означения Европейския съюз, което на практика означава, че компании от държави извън ЕС не могат да продават продукти като сиренето фета. Във външната търговия на ЕС не само едно сирене, а цели пет млечни продукта са поставяли под въпрос отношенията на блока с трети страни. Вижте тези истории, описани от politico.eu.

Британското сирене Stilton

Британското синьо сирене Stilton се превърна в препъникамък в търговските преговори между Великобритания и Япония, след като миналата седмица британският министър на търговията Лиз Трус и японският външен министър Тошимицу Мотеги се опитаха да сключат търговска сделка. Въпреки че разговорите все още продължават и не са се провалили заради сиренето, говорител на отдела за международна търговия заяви, че Трус полага големи усилия да намери начин да се даде специален статус на синьото сирене в рамките на търговската сделка.

Сиренето е голяма страст за Лиз Трус и по време на публични събития тя ясно е изразявала възмущението си, че Великобритания не изнася повече от този продукт. Сиренето е само една от няколкото чувствителни селскостопански теми, чието обсъждане продължава по време на преговорите. Разговорите обаче вървят пъргаво и се очаква скоро да има резултат от тях.

Кипърското халуми

Кипърците стават чувствителни, когато се говори за техния национален деликатес – сиренето халуми и на всяка цена искат да го защитят от други подобни продукти, които ЕС изнася. Законодателите в Кипър твърдо гласуваха против търговското споразумение на ЕС с Канада, тъй като се очаква то да даде предимство на подобните млечни продукти от САЩ, Дания, Великобритания.

Говорител на лявоцентристкото Движение за социална демокрация, една от партиите, които се противопостави на сделката, заяви, че СЕТА няма да получи подкрепа от неговите колеги, докато халуми не получи защитено наименование за произход. Депутатите призоваха също Брюксел да се справи с въпроса бързо и отговорно.

Наистина, ако има нещо, за което гърците и турците населяващи остров Кипър могат да се договорят, то това е, че официалната защита на сиренето халуми в категорията на шампанското и пармската шунка, ще донесе големи финансови ползи.

Италианското пармиджано

Известното по целия свят твърдо сирене, произведено в Северна Италия, може да се намери в повечето рецепти за паста, присъства и при всеки национален дебат относно търговските сделки.

Асоциациите на фермерите и политици в Италия нееднократно са предупреждавали за рисковете от това търговските сделки да отслабят защитата на Пармиджано Реджано срещу съмнителни имитации. Влиятелното италианско фермерско лоби Coldiretti ясно изрази мнението, законодателите не бива да ратифицират търговското споразумение между ЕС и Канада, тъй като то не успява да защити географските указания, включително известното пармиджано.

Италианските фермери твърдят, че CETA позволява имитации на Пармиджано под името „Пармезан” и посочват, че докато споразумението за търговия с Канада се прилагаше, временно е отчетен спад в износа на твърдото сирене за Канада. Асоциацията на производителите на продукти със защитено географско указание обаче приветства сделката. Италия забавя решението дали да ратифицира CETA на фона на разделение в управляващата коалиция.

Мексиканското Manchego

Европейската защита за Queso Manchego стана препъникамък за преговарящите с оглед свободната търговия с Мексико, сделката за която беше финализирана през април. Земеделските стопани в централна Испания правят манчего от овче мляко под защитено географско указание на ЕС. За да спрат Мексико да продава продукт с това име, те поискаха да получат изключителни права за защита на наименование Manchego в северноамериканската страна, където производителите на млечни продукти изнасят собственото си различно и по-евтино подобно сирене, приготвено от краве мляко.

Испанските фермери нарекоха мексиканското сирене „блудкаво“ и „фалшиво“ и бяха готови да скочат на протест срещу сделката, която компромисно позволява на двете страни да продължат да използват наименованието манчего, стига потребителите да не бъдат заблуждавани, че мексиканското сиренето е испанско или се прави от овче мляко. Това обаче може да не е краят на проблемите с млечния продукт, тъй като според САЩ споразумението между Мексико и ЕС може да навреди на износа на американско сирене за съседната на тях страна.

Гърция, мита, Agrozona.bgГръцкото Feta

В един момент от търговските разговори със САЩ Европейският съюз беше толкова твърдо решен да настоява, че името на гръцката фета ще има юридическа защита, че това се превърна в камъче в обувката за преговарящите. Преди преговорите по Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (TTIP) да бъдат спрени от президента на САЩ Доналд Тръмп, и двете страни не искаха да отстъпят от позициите си за юридическата защита на фета. Брюксел и Атина твърдят, че сиренето – обикновено произвеждано от овче или овче и козе мляко – е уникално за Република Гърция, и дори се правят препратки към Омировата „Одисея“. Според фермерите във Вашингтон и САЩ обаче фета е общ термин, обхващащ категория хранителни продукти, и никой разумен човек в САЩ не вярва, че купува гръцко сирене, когато то е с надпис фета.

Аналогичен проблем присъства в дневния ред на текущите търговски преговори между ЕС и Австралия, но при положение, че се очертава принципният въпрос да не се разреши от САЩ и ЕС, отговор ще се търси в бъдещето.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА