Цените на земеделските земи бележат ръст на годишна база

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Очаква се нарастването на цените да продължи

Цените на земеделската земя в региона на Стара Загора, в Сливен, Ямбол и Бургас отбелязват годишен ръст от около 10% през 2020 година. Това е процентът, с който ежегодно нараства цената на земята в Югоизточния район на България през последните години, а в условията на криза е обичайно да се инвестира в земя дори от хора, които са извън земеделския сектор. Това обясни Стайко Стайков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, цитиран от sandanski1.com. Според него хора, които са купили земеделска земя на по-ниска цена, сега желаят да я продадат на по-висока.

Спад на цените в Добруджа

Не в цяла България обаче цените бележат ръст през изминалата 2020 г. Изключение правят Източна България и Добруджа, където цените са в застой или дори са паднали леко. “В Северна, Централна и Северозападна България реколтата беше по-добра. Може би затова там също се забелязва поскъпване на земята. Така е в Монтана, Враца, Видин, Плевен, по поречието на Дунав, където цената почти достига тази в Добруджа. На места там земеделската земя се продава за 1800 лв./дка при средна цена в предходната година в този район от около 1100-1400 лв./дка”, обяснява Стайков.

Нарастването на цената на земеделската земя в България няма да спре и през следващите години. Земеделският сектор ще продължи да бъде стабилен и ще има среден ръст на цените от 5-10% и през всяка от следващите години, според прогноза на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

Едва 1 млн. дка земи може да се напояват

В началото на 2020 г. сделките са намалели заради страха от пандемията, въпреки че е имало голямо търсене. Точно този стрес, слабата реколта и сушата през изминалата година са се отразили негативно върху цената на земята и в Добруджа. Като цяло пазарът на земеделска земя в страната остава колеблив, смята Стайков и добавя, че не се наблюдава и интерес отвън. “Основните инвеститори в момента на пазара са българи, чужденците са малко. Трудно се управлява земеделие отдалече, освен това в България земята не е комасирана. Другият проблем, който отказва чужденците от такава инвестиция, е напояването. У нас има едва около 1 млн. дка земи, които имат възможност да бъдат напоявани”, изтъква председателят на БАСЗЗ.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА