5 000 лв. глоба или отнемане на лиценза за грешно подадени данни в регистъра на биооператорите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

МЗХГ прави необходимото, за да заработи системата от 1 март, когато е началото на Кампания 2020 за директните плащания

5 000 лв. е глобата за грешно подадени данни в регистъра на биооператорите. Към днешна дата масово контролиращите лица не са подали коректни данни в специализирания регистър. За тежки нарушения ще се отнемат и лицензи. Това обяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов по време на извънредна пресконференция. Информацията на само 5 контролиращи лица от общо 14 е изчистена, предстои това да бъде направено и с останалите 9, допълни той.

Към днешна дата 40% от биооператорите, вписани в специализирания регистър, са с коректно попълнени данни. Пълни профили имат 2 516 от общо 6 237 биооператора. Над 5 900 от тях са фермери, останалите са търговци и други оператори с биологична продукция.

До 14 февруари беше крайният срок, в който профилите на биологичните оператори трябваше да бъдат актуализирани в регистъра. Контролиращите лица имат задължение да прикачат в регистъра договорите за контрол на биопроизводителите, но това не е направено или има несъответствия и непопълнени полета. Новият срок е 1 март, когато е началото на Кампания 2020 за директните плащания.

Производители няма да бъдат санкционирани заради проблемите с вписването в биорегистъра, категоричен беше зам.-министър Маринов. „Няма основание земеделските производители да се притесняват. Ще дадем достатъчно време за корекция на данните.“, посочи Чавдар Маринов и допълни, че ако желаят, операторите могат да сменят контролиращите лица.

Министерство на земеделието, храните и горите прави необходимото, за да заработи системата от 1 март. Производителите ще могат да очертават площи, посочи зам.-министър Малинов. Вписването в регистъра на биопроизводителите е задължително условие, за да могат фермерите да получат плащанията си по мярка 11 “Биологично земеделие” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за 2019 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА