30% от бюджета за консултиране трябва да се ползва за информираност относно еко-схемите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

30% от бюджета за консултиране трябва да бъде използван за информираност на фермерите относно приложението на еко-схемите. Това каза българският евродепутат Атидже Алиева – Вели в предаването „Агрозона“, което се излъчва всеки четвъртък в 12.30 ч. по радио Фокус-София.

„Земеделците трябва да имат информация за мерките, за да могат да изберат най-подходящите за тях и да ги прилагат правилно. Така е, защото информираността и правилното прилагане са пътят към успеха“, обясни българският евродепутат.

През цялата настояща работна седмица евродепутатите гласуват за реформата в ОСП.

Вече е ясно, че в рамките на Зелената сделка 30% от бюджета на директните плащания и 35% от Втори стълб трябва да бъдат насочени за зелени инвестиции, отбеляза Атидже Алиева – Вели.

Наред с новостите остават и традиционните инструменти за подкрепа на земеделците – обвързаната подкрепа. Последното гласуване предвижда тази подкрепа да бъде 10% от директните плащания плюс 2% за протеинови култури. Много държави-членки не са доволни от това предложение, особено в държави, където няма изравняване на директните плащания. Има внесени предложения тя да бъде запазена на 13% + 2% допълнителни за протеинови култури, но все още се очакват резултатите от тези гласувания, които ще продължат през цялата настояща седмица.

„Считам, че директните плащания трябва да бъдат изравнени между различните държави-членки, посочи Атидже Алиева-Вели. Много големи страни-членки не подкрепят това предложение, но по думите й това е несправедливост, която продължава вече трети програмен период. Изравняването е заложено във всички документи и е прието само на хартия, посочи българския евродепутат и изрази надежда, че до края на 2027 г. това предложение ще бъде изпълнено“, посочи Вели.

Зелената сделка дава много възможности по отношение на преструктурирането на производството и икономиката, които трябва да станат неутрални по отношение на климата. Инструменти за преход към зелена икономика има не само по ОСП, а и „Хоризонт Европа“ и „Европа 2020“.

„Българското земеделие трябва да се модернизира. Много е важно на национално ниво да направим такъв стратегически план, че да можем да се използваме в синергия всички инструменти и да се възползваме от възможностите на ОСП“, според българския евродепутат.

За разлика от предишната реформа на ОСП, сега детайлите за това какви мерки да се използват, не е заложено в самите регламенти. Всяка държава-членка тръгва от различен старт в борбата с климатичните промени, затова сама трябва да определи инвестициите си в този преход. При това е важно да има диалог и да се намери балансът между нуждите на българското земеделие и амбициите в този преход, по думите на Алиева.

„Надявам се да съумеем да направим най-доброто за българското земеделие през следващите 7 години, разбира се с общи усилия и с широк дебат. Трябва да бъдем мъдри и подготвени така, че всеки земеделец да може да използва възможностите, които Европа дава“, каза в заключение Атидже Алиева – Вели.

Още по темата:

Атидже Алиева – Вели: Българските фермери очакват да бъдат подкрепени с изравняване на директните плащания

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА