3 опасни болести по овцете дебнат на границата с Турция

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Те могат да причинят сериозни икономически щети на стопанствата, ако преминат на наша територия

3 опасни болести в Турция регистрират за последните дни в информационната система на ЕС за обявяване на някои особено опасни болести по животните (ADIS), съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). В южната ни съседка са докладвани 4 огнища на антракс, 3 огнища на шап и 7 огнища на шарка при овце и кози. Отчетени са и 13 огнища на бяс.

Антраксът, шапът и шарката по овце и кози са сериозни заболявания, които могат да нанесат сериозни щети на стадата с овце и кози.

По данни на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) антраксът е фатално заболяване за тревопасните животни, от което боледуват почти всички бозайници, някои птици (щраусите) и човека. Причинява се от спорообразуващата, притежаваща капсула, Gram-положителна пръчковидна бактерия Bacillus anthracis. Най-чувствителни  са козите, овцете и елените, след това говедата, биволите, камилите, конете.

Шапът е най-силно заразното вирусно заболяване по домашните и диви чифтокопитни животни, което води до изключително сериозни последици за животните. Характеризира се с висока температура, везикулозни изриви с последващите ерозии на епитела на устната кухина, езика, ноздрите, устните, краката и вимето. Освен загубата в продуктивността на животните, веднъж възникнала болестта води до съответни рестрикции на региони и държави и възпрепятстване на свободното движение на животните, продукти от тях и търговията. България има статут на държава свободна от шап без ваксинация пред OIE.

Шарката по овцете и козите пък представлява силно заразно вирусно заболяване по дребните преживни, характеризиращо се с треска, генерализиран изрив, проблеми с белите дробове и висока смъртност.

В рамките на периода България е докладвала 1 огнище на високо патогенна инфлуенца при домашни птици в област Добрич. За африканска чума при домашни свине са докладвали следните държави: Италия (1 огнище), Полша (2 огнища), Румъния (1 огнище) и Украйна (1 огнище). За африканска чума при диви свине са докладвали: Германия (24 огнища), Унгария (12 огнища), Италия (16 огнища), Литва (2 огнища), Латвия (10 огнища), Полша (21 огнища), Румъния (1 огнище) и Словакия (10 огнища). За заболяването ензоотична левкоза при говеда са докладвали: Литва (1 огнище) и Полша (1 огнище). За високо патогенна инфлуенца при домашни птици е докладвала само Холандия (2 огнища). За заболяването високо патогенна инфлуенца А при птици диви птици са докладвали: Германия (1 огнище) и Франция (1 огнище), Белгия (5 огнища), Германия (6 огнища), Дания (1 огнище), Испания (2 огнища), Франция (4 огнища), Холандия (23 огнища), Норвегия (1 огнище) и Швеция (2 огнища). В Австрия и Германия са отчетени огнища на инфекциозен ринотрахеит и пустулозен вулвовагинит при говеда, а в Испания, Франция и Полша – туберкулоза.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА