29 тона храни унищожени от БАБХ през май

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

13 117 проверки извърши хранителната агенция през май

През миналия месец 29 258 кг храни са възбранени и насочени за унищожаване, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). По-голямата част от тях – 25 017 кг е морска сол, която отива на боклука заради несъответствие в съдържанието на калиев йодид. Почти два тона куркума с олово също трябва да се унищожи, както и картофи овкусени с отровната подправка. Бракувани са също така 991 кг храни от животински произход – агнешко, свинско и пилешко месо, месни продукти, месни заготовки и разфасовки, субпродукти, риба и млечни продукти с изтекъл срок на годност, без здравна и идентификационна маркировка, без придружаващи документи и етикети, неправилно съхранени или продавани в нерегламентирани обекти по чл. 12 от Закона за храните.

Близо 51,6 кг са козунакът и подправките с изтекъл срок на годност, без документи за произход, без етикет и партиден номер.

Общо през май инспекторите на дирекция „Контрол на храните” са направили 13 117 проверки в цялата страна.

Количеството е иззето от производствени обекти, складове и магазини за търговия на едро и дребно, и заведения за обществено хранене. Част от изтеглените храни са били неправилно съхранявани, некоректно етикетирани и с изтекъл срок на годност, както и с констатирани несъответствия по Наредбата за специфичните изисквания за млечните продукти (продажба на имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко заедно с млечни продукти) и неотговарящи на изискванията за качество и контрол за съответствие на пресни плодове и зеленчуци (предлагане на плодове и зеленчуци без необходимите обозначения). Друга част от храните са без документи за произход и без здравна и идентификационна маркировка.

Три заведения са пуснали кепенците временно след проверка на инспекторите, за установените нарушения са издадени 654 предписания и са съставени 96 акта.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама