20% от европейските субсидии за плодове и зеленчуци идват в България

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Производителите твърдят, че родната продукция ще изчезне до 10 години

До 10 години българските плодове и зеленчуци ще изчезнат от пазара, бе категоричен Чавдар Маринов от Асоциацията на организациите на производителите на плодове и зеленчуци в България през btv. Страната ни е нетен вносител на по-голямата част от консумираните плодове и зеленчуци, сочи статистиката на земеделското министерство. И въпреки, че тенденцията показва, че износът на родна продукция се увеличава, вносът също запазва темповете на растеж. През 2018 г. са внесени 28 хил. тона домати, докато през 2016 г., например, те са били с 5 хил. тона по-малко. Износът обаче се е увеличил двойно за това време. В момента себестойността на килограм български розов домат се оценява на 2,80-3,80 лв. в зависимост от качеството, а на пазара той се търгува на цени над 5 лв. Краставиците се предлагат франко базата на 1,80 лв., но докато стигнат до пазара, стойността им е нараснала до 3,60 лв.

Причините

Според представителя на сектора няколко са основните фактора за тази ситуация. „На първо място липсва адекватна политика от страна на земеделското министерство по отношение на субсидиите и отглеждането на плодове и зеленчуци. Втората причина е свързана с удължаването на веригата за доставка. Стоката минава през 4-5 ръце“, допълни той. Сред проблемите на сектора и е липсата на работна ръка. Според Маринов за отглеждането на 1 декар пипер се инвестират около 3000 лв., докато подпомагането на сектора се равнява на около 220 лв. на декар.

Секторът настоява за спешни мерки. 15 асоциации от в областта на производството на плодове и зеленчуци са внесли позиция за укрепване на сектора с 38 мерки за промяна в политиката още през лятото, но от аграрното ведомство все още няма отговор. Според Чавдар Маринов протестът е неизбежен. „Въпросът е до осъзнаване, че селското стопанство, производството на плодове и зеленчуци са структуроопределящи, това са отрасли с национална сигурност. Апелирам към всички управляващи сериозно за вземат под внимание думите на сектора, че българските плодове и зеленчуци ще изчезнат.“, допълни още производителят.

Приоритетен сектор

По мнението на Снежана Благоева от Министерство на земеделието, храните и горите тенденцията на нарастване на износа е много важен показател, който доказва, че произвеждаме качествена продукция, които намира пазар както в Европа, така и в трети страни. Около 20% от цялото субсидиране в ЕС, насочено за сектора на плодовете и зеленчуците, се дава на България. „В момента земеделието в България е доста добре подпомагано със средства, както европейски, така и национални. Секторът на плодовете и зеленчуците е припознат като приоритетен в този програмен период и освен нормалните субсидии на хектар, които се получават от всички производители, има един значителен финансов пакет от 40 млн. евро годишно специално за плодовете и зеленчуците.“, каза още Благоева.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА