106 323 сърни тичат из БГ горите, най-много ги гърмят в Берковица

Агрозона
Агрозона
5 Минути

106 323 сърни има у нас. това сочат данните от последното преброяване, направено от експертите на Изпълнителната агенция по горите. Година по-рано са били с над 4 000 бройки по-малко. А през 2012 г. е имало 87720 представители на този вид по нашите кории.

Благородните елени при последната таксация са 25 910, а еленът лопатар – 8 159 бр.

С 4 % се е увеличила популацията на благороден елен  на териториите, стопанисвани от Съюза на ловците и риболовците в България. Това сочи последен доклад на сдружението. С по-високи запаси се характеризират сдруженията, намиращи се в Североизточна България, Предбалкана и Странджа.

blagoroden-elen

През 2015 г. ловците от сдружението са ползвали 37 благородни елена – незначителен отстрел, който се обуславя най-вече от ограничението трофейният отстрел да се извършва само по линията на организирания ловен туризъм. Въпреки това се забелязва лек ръст от 9 екземпляра спрямо предходната година. Най-много елени са отстреляни на територията на сдруженията Троян – 9, Каспичан – 8 и Попово – 5 екземпляра.

Основен лимитиращ фактор за вида е бракониерството, като ясна индикация за това е минималния ръст на популацията, въпреки незначително отчетено ползване.  В по-малка степен влияние оказва и недоброто стопанисване, безпокойството и загубата на местообитания в някои региони на страната.

 Лопатарът надминава значително допустимия запас

Числеността на популациите от елен лопатар е 2 235 броя, като почти няма промяна спрямо 2014 г., което говори за стабилно ползване в рамките на годишния прираст.

Видът надминава значително определения допустим запас, в следствие на което елените продължават да се разселват в ловностопанските райони на съседните сдружения.

Лопатарът се утвърждава  като основен ловен обект  в ловните райони на сдружения Момчилград, Кърджали и Крумовград. От тях с най-голям отстрел е Момчилград – 129 животни. Общото ползване на сдруженията, членове на НЛРС „СЛРБ” и двата дивечовъдни участъка е 559 елена и е с близо 23 % по високо от 2014 г. Увеличеният отстрел се дължи на 100 % -то изпълнение на плана за ползване в ДУ „Студен Кладенец“, като следва да се има предвид, че 82 елена от него бяха уловени и разселени в други ловностопански райони на страната.

fallow-deer-hunting-2

Негативно въздействие върху по-бързото увеличаване на популацията на лопатара оказват бракониерството, високата популация на вълка, недостатъчните грижи през зимния период, неправилното ползване на вида, изразяващо се в неспазване на принципите на подборното ловуване, като се отстрелват млади и средновъзрастни животни, не достигнали кулминация в развитието си и водещо до нарушаване на възрастовата и полова  структура на вида.

Друг негативен фактор в Източни Родопи е безконтролната паша на големи стада едър рогат добитък в местообитанията на лопатара, която ако не бъде регулирана може да доведе до намаляване  и дори унищожаване на естествената хранителна база на лопатара.

Най- често стреляме сърни по време на лов за дива свиня

Запасът от сърни бележи малко увеличение от 1 % в  сравнение с 2014 г. Въпреки утвърдилата се тенденция през последното десетилетие за  ежегодно нарастване на популацията, все още не е достигнат допустимият запас в страната. С по-стабилни бройки се открояват сдруженията, намиращи се в Западните Родопи (Смолян, Девин) и Предбалкана (Севлиево, Ловеч, Велико Търново, Троян). Основен проблем на вида у нас е нерегламентираният отстрел на сърни по време на групов лов на дива свиня.roe-doe-2-credit-alex-hogg-sga Все още видът остава на заден план като основен ловен обект, въпреки че има необходимия потенциал. Налагането и практикуването на  индивидуален лов по метода на подборния отстрел, съчетано с повишаването на  грижите през зимния период биха довели до увеличаване на запасите в бъдеще.

 

Официалното ползване при сърната възлиза на 1 138 броя, което е с 16% повече спрямо 2014 г. С най-висок отстрел се открояват сдруженията: Берковица – 100, Смолян – 80, Своге – 74 и София-юг – 74 броя.

Още по темата:

106 323 сърни тичат из БГ горите, най-много ги гърмят в Берковица

Глиганите се намножиха в полските райони

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА