10 съвета за успешен преход към биологично земеделие

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Биологичното производство става все по-актуално както по отношение на предпочитанията на потребителите, така и в политиките на ЕС за развитие на земеделието до 2030 г. Ако обмисляте да преминете към биологично земеделие, трябва да планирате добре и да обърнете внимание на няколко неща. Сандра Хьобел, съветник по биологично земеделие към Държавната служба по земеделие в германската провинция Южен Хесен, посочва кои са те в общия случай.

  1. Не бързайте.

Преминаването към органично земеделие е решаваща стъпка, затова не бързайте и отделете достатъчно време да я обмислите. Потърсете достоверна информация, говорете със съветници в земеделието, фермери и експерти. Преценете какви са предимствата и недостатъците за вас и вашата компания. Помислете, подходяща ли е вашата компания изобщо да премине към биологично производство? Вие имате ли необходимата мотивация? Тази първа фаза на вземане на решение може да отнеме няколко години, но тези усилия ще ви донесат ползи в бъдеще.

  1. Обсъдете намеренията и плановете си с близките си хора.

Включете всички, които работят във фермата и които ще бъдат засегнати от промяната във вашите намерения: семейство, служители, партньори, потенциални наследници. Защото това са хората, които трябва да подкрепят и приложат решението заедно с вас. Преходът към биологично производство може да успее само ако всички се съберат – от стажанти до пенсионери.

  1. Потърсете компетентни съвети.

Съвети в земеделието може да получите от много места – както от държавни агенции, така и от утвърдени частни консултанти, научни институти, фермерски асоциации.

  1. Поговорете с арендодателя си.

Доброто и преди всичко дългосрочното планиране е особено важно при преминаването към биологично земеделие. Не забравяйте да говорите с арендатора си предварително и да изясните дали той има същата настройка като вас относно преминаването към биологично земеделие.

  1. Създайте си детайлна стратегия.

Успехът на преминаването към биологично производство и последващото управление на бизнеса по устойчив начин зависят от планирането и прилагането на подходяща стратегия. Спирането от употреба на минерални торове и химически пестициди означава, че са налице по-малко оперативни възможности за предпазване на културите. Ето защо за биологичното земеделие важи следното: Добро планиране, успешно отглеждане и прибиране на реколтата.

  1. Планирайте сеитбата навреме.

Отделете време да планирате сеитбооборота. Реколтата ще е толкова добра, колкото и стратегията ви. Сеитбооборотът, който е съобразен с природните възможности и се състои от култури, които поради своя вид и последователност поддържат плодородието на почвата през годините и в най-добрия случай я подхранват и от който компанията може да спечели, гарантира дългосрочен успех в бизнеса.

  1. Планирайте времето за осъществяване на промяната.

Планирайте детайлна данните за вашия бизнес или потърсете съвети за по-добро планиране. Двугодишният период на преход понякога е свързан с високи разходи и инвестиции, които няма да могат да бъдат компенсирани от продажбите на продуктите. Може да се наложи да направите значителни разходи предварително, които да се изплатят в годините след смяната.

  1. Огледайте възможните канали за продажба.

Независимо дали произвеждате мляко или месо или плодове и зеленчуци, много е важно да потърсите бъдещите канали на продажби, преди да направите прехода. Важно е да имате уговорка или договор с млекопроизводител. При пускането на пазара на селскостопански култури е полезно и ранното търсене на пазарни партньори, за да се предвиди съответно сеитбообращението. Необходимо е също така да вземете предвид условията за съхранение.

  1. Проверете запасите си.

Проверете запасите си от фуражи, тъй като при преминаване към биологично земеделие добивите намаляват. Колко голяма ще бъде разликата спрямо конвенционалното производство, зависи от управлението и стратегията. По принцип обаче може да се каже: Ако в момента вашите фуражи са оскъдни или вече се е наложило да купите, това може да се превърне в основен проблем при прехода.

  1. Упорствайте, упорствайте, упорствайте!

Преходът към биологично земеделие не лесен и плавен, дори при най-доброто планиране. Подгответе се за възможни неуспехи и ги преодолявайте с оглед устойчивостта в дългосрочен план. Дори ако нещо, което сте планирали добре не върви както сте очаквали, възможности могат да се отворят другаде. Търсете и бъдете упорити!

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА